Güneş Enerjisiyle Çalışan Uçak Pasifik Yolculuğunu Tamamladı

Güneş Enerjisiyle Çalışan Uçak Pasifik Yolculuğunu Tamamladı

İnsanoğlu günümüzde çevre kirliliğinin en büyük sebeplerinden olan ve tamamen tükenmesine giderek yaklaşmakta olduğumuz fosil yakıtlardan kurtulabilmek için büyük bir çaba gösteriyor. Elektrikli arabalar son dönemde bir hayli ilgi görmeye başladı. Dünya otomotiv devleri elektrik motoruna sahip olan araçlarını birer birer piyasaya sürerken yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanan araçlar da yavaş yavaş seslerini duyuruyorlar. İşte bu araçlardan bir tanesi de tamamen güneş enerjisi ile çalışan ve Solar Impulse 2 adı verilen uçak.

Solar Impulse 2 aslında yeni bir proje de değil. Bu güneş enerjisiyle uçan uçak daha önceden Japonya'dan başlayarak Hawaii'ye vardığı 8145 km'lik bir yolculuk yapmıştı. Solar Impulse 2 son yolculuğunda ise daha kısa bir yolculuğu tamamladı. Hawaii'de biten son yolculuğun ardından bu adalardan kalkış yapan Solar Impulse 2, Amerika'da San Francisco'ya vardı ve yaklaşık 4375 km'lik bir uçuşu tamamladı.

Solar Impulse 2'nin bu son yolculuğu 3 gün sürmüş. Uçağın pilotu Bertrand Piccard ise bu yolculuk sırasında zor bir süreç yaşamış. 3 gün havada kalan uçağın içinde pilot sadece kısa sürelerle uyumuş ve durmadan yola devam etmiş.

Temel amacı dünyanın güneş enerjisinden başka bir şey kullanılmadan turlanılabileceğini kanıtlamak olan Solar Impulse 2 yolculuğuna Haziran ayında devam edecek ve bu sefer Amerika'nın batı ucundan doğu ucunda olan New York'a doğru uçacak. Daha sonra ise Amerika'dan 5 günlük bir yolculuk yaparak Avrupa'ya geçilmesi planlanıyor.

Türkiye'nin İlk Güneş Enerjisi Panelli Otobüsü Servise Çıktı

YORUMLAR