Güneş Işığına Tepki Verebilen Yapay İris Üretildi

Güneş Işığına Tepki Verebilen Yapay İris Üretildi

Her saniye gelişen teknoloji sadece belli alanlarda değil, sağlık ve tıp dallarında da oldukça iddialı adımlar atıyor. Görme sorunu yaşayanlar için çare arayan uzmanlar, güneş ışığına tepki verebilen yapay bir iris üretti. 

İris, gözümüze rengini veren ve ışığın miktarına göre büyüyüp küçülebilen tabakaya denir. Parlak ışıkta olabildiğince küçülür ve karanlık ortamlarda ise büyüyerek görüşümüzü sağlamaya yarar. Ayrıca iris için; fotoğraf makinelerinin objektifindeki diyafram açıklığını da örnek verebiliriz.

Finlandiya'nın Tampere Teknoloji Üniversitesi'ndeki Arri Priimägi ve meslektaşları, göz problemlerini tedavi etmek için yürütülen çalışmaların olumlu sonuçlar verdiğini açıkladı. Ekibin ürettiği disk; polimerize sıvı kristal elastomerden ve ısıya tepki olarak şekil değiştiren kauçuk bir materyalden oluşuyor. Bu sıvı kristal karışımına kırmızı bir boya eklenerek, mavi veya yeşil ışığa maruz bırakıldığında diskin diyaframının kapandığı gözlemlendi.

Priimägi, diskin henüz insan gözüne hazır olmadığını ve diyafram hassasiyeti konusunda çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti. Bu buluşun yakın zamanda daha da geliştirilerek görme problemlerine çözüm olması bekleniyor.

Buluş hakkındaki tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz; 

NASA Sertifikalı Gözlüklerle Gözlerinize Kalkan Edinin

Görme Engelli Adam Akıllı Gözlükler Sayesinde Düğününü Tekrar Yaşadı

YORUMLAR