Güneş Panelleri Artık Yağmurda da Enerji Üretecek

Güneş Panelleri Artık Yağmurda da Enerji Üretecek

Normal şartlarda yağmur damlaları güneş panellerinin en büyük düşmanı olmaları gerekiyorken, bilimadamları yeni bir şeye daha imza attı; güneş panelleri artık yağmur damlalarından da enerji üretebiliyorlar.

Teknoloji ile imkansız dediğimiz bir sürü şeyin gerçekleşebildiği bir dünyada yaşıyoruz. Artık olası olmayan en ilginç şeyleri düşünmemiz bile bunu başarabilmek için bir başlangıç. Çinli bilimadamları da bu konuda sınırları zorlamaya devam ediyor. Enerji üretmek için birbirlerinin tam tersleri olan güneş panelleri ve yağmur damlaları artık birlikte çalışıyor. Özel üretilen grafen tabakalarla bu güneş panelleri, düşen yağmur damlalarından enerji üretiyor ve bu enerjiyi faydalı bir şekilde kullanıyor.

Düşen yağmur damlaları grafene yapışıyor ve doğal bir kapasitör oluşturuyor. Bu da grafenin elektronları ve suyun iyonları arasında elektirik üretimini sağlıyor. 

Henüz yeni bir teknoloji olduğundan üretilen enerjinin sadece %6'sı kullanılabiliyor. Ancak bu hiç de düşük bir sonuç değil çünkü dünyanın en iyi güneş panelleri günei enerjisinin yüzde 23'ünü kullanabiliyorlar. Bilimadamları, kısa süre içerisinde bu oranı artırmayı ve gerçek güneş panelleriyle bu teknolojinin yarışacağını söylüyor. Durum böyle olunca, yaz ve kış güneş enerjisi panellerinden faydalanmak mümkün olabilecek.

Fear the Walking Dead Dizisinin Oyunu Geliştiriliyor

Karanlık İnternetin Patronu Genç Hacker Hapis Cezasından Kıl Payıyla Kurtuldu

Facebook Yapay Zekaya Sahip Sohbet Botlarını Tanıtmaya Hazırlanıyor

YORUMLAR