Güneş Sistemi Dışında Stratosfer Tabakasına Sahip Bir Gezegen Keşfedildi

Güneş Sistemi Dışında Stratosfer Tabakasına Sahip Bir Gezegen Keşfedildi

Güneş sistemimizin dışında Dünya’dan yaklaşık 900 ışık yılı uzakta bir “öte gezegen” keşfedildi. “WASP – 121b” adı verilen gezegenin Güneş Sistemi’nde bulunan gezegenler gibi bir stratosfer tabakasına sahip olduğu belirlendi.

ABD’nin Maryland Üniversitesi ve İngiltere’nin Exeter Üniversitesi’nden bilim insanları Güneş Sistemi’nin dışında bir gezegen keşfetti. “WASP – 121b” ismi verilen gezegenin Dünya’dan 900 ışık yılı uzaklığında olduğu saptanırken Güneş Sistemi’nde yer alan gezegenlere benzer atmosfer özellikleri de gözlemlendi.

Sonuçları “Nature” dergisinde yayımlanan araştırma kapsamında, bilim insanları Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) Hubble Teleskopu ile WASP 121b'yi mercek altına aldılar. Teleskobun spektroskopi aracılığıyla gezegendeki su molekülleri incelenirken, yüzeyden uzaklaştıkça su moleküllerinin parlaklaştığı görüldü. Benzer durumun Güneş Sistemi’nde yer alan gezegenlerde de yaşanması WASP – 121b’nin güçlü bir stratosfer tabakasına sahip olma ihtimalini doğurdu. Keşfedilen öte gezegenin büyüklüğünün de Jüpiter kadar olduğu gözlemlendi.

Dolgun Maaş ile NASA'da Gezegen Koruyucusu Olmaya Ne Dersiniz?

NASA Görüntü Arşivini YouTube'dan Paylaşıyor

Bilim İnsanları Embriyo Genetiğini Değiştirmeyi Başardı

YORUMLAR