Güneş Sistemi'ndeki Bilinen En Uzak Obje Keşfedildi

Farout keşif

Güneş Sistemi içerisinde en uzak gezegenin Plüton olduğu bilmeyeniniz yoktur; ancak henüz gezegen olup olmadığına karar veremediğimiz Plüton’un çok çok çok daha ilerisinde, Güneş’in çevresinde dönmekte olan cisimler var. Bunlardan bir tanesi de Güneş Sistemi’nin en uzak cismi olarak adlandırılan, teknik olarak 2018 VG18 denilen ve Farout ismi verilen nesne oldu.

Farout yeri

Hawaii’de konuçlu olan gözlemevinde çalışmalarını sürdürmeye devam eden bir grup astronom, Pazartesi günü yaptıkları açıklamayla Güneş Sistemi içerisindeki en uzak cismi keşfettiklerini açıkladı. Teknik olarak 2018 VG18 adını verdikleri cisim için Farout takma adını kullanacaklarını belirten bilim insanları, Farout’un Güneş’ten 120 astronomik birim uzaklıkta olduğunun altını çizdiler. Uzaydaki akıl almaz mesafeleri daha sade hale getirmek adına ortaya atılan astronomik birim ölçüsünün 149,597,870,700 metreye tekabül ettiğini de hatırlatmakta fayda var…

Bugüne kadar gözlemlenen ve Güneş Sistemi içerisinde yer aldığı bilinen en uzak cisim ise Erus adıyla anılan ve Plüton büyüklüğündeki bir başka cisimdi. Erus, Güneş’ten 96 astronomik birim uzaklığında yer alıyordu. Farout ise 120 astronomik birim uzaklığıyla çok çok uzakta olduğunu tekrar göstermiş oldu.

Farout ilk keşif

Pembemsi renkli

Hawaii Üniversitesinde çalışan ve gözlemlerde yer alan David Tholen ise konuyla ilgili şöyle bir açıklama yaptı: “Güneş’ten çok uzakta yer almasına karşın 2018 VG18’in çapına ve rengine dair bilgi edinebildik. Daha ilginci 2018 VG18 çok uzakta olması sebebiyle yörüngede çok yavaş dönüyor ve Güneş’in etrafında bir tur atması tam tamına 1,000 yıl sürüyor” dedi.

Açıklamalarına devam eden Tholen, cismin “pembemsi” bir renkte olduğunu dile getirirken, muhtemelen şeklinin Plüton’a benzediği ve çapının 498 kilometre olduğunu aktardı.

Cismin keşfiyse tamamen tesadüfi oldu. Güneş Sistemi’nin derinliklerine bir göz atmak isteyen bilim insanları, Planet X olarak bilinen “gezegeni” aramaya koyulmuşlarken ansızın Farout ile karşılaştılar ve yaptıkları detaylı incelemelerin ardından Farout’un Güneş Sistemi içerisinde olduğuna karar verdiler.