Güneş Sönmeye Başlarsa Neler Olacak?

Güneş Sönmesi

İnanılmaz bir değişim yaşanmadığı sürece Güneş’in önümüzdeki 5 milyar yıl içerisinde sönmesi ön görülmüyor.

Dünya’nın gezegen olarak dahi bu olayı görmesinin imkânsız olduğu söylenirken, bilim insanları “Güneş nasıl yok olurdu?” sorusunun cevabını verdiler.

Manchester Üniversitesi Fizik ve Astronomi Fakültesi ile Nicolaus Copernicus Üniversitesinde görevli bir grup bilim insanı, güneşin ansızın patlaması sonucunda yaşanabileceklere dair fikirlerini yayınladılar. Prof. Albert Ziljstra’nın başını çektiği ekip, Güneş’in sönmesi durumunda ilk olarak yıldızın bir ışık halkasına dönüşeceğini, ardından devasa bir gaz ve toz bulutu olarak yıldızlararası düzleme yayılacağını aktardı.

Bilim insanları uzun süredir, Güneş’in yeterli kütleye sahip olmaması sebebiyle bir sönme durumunda bulutsu oluşturamayacağı fikrinde birleşiyorlardı. Buna rağmen yıldızların yaşam döngüsü için farklı bir model oluşturmayı başaran Prof. Albert Ziljstra ve ekibi, farklı bir hikâye ortaya çıkardılar.

Konuyla ilgili konuşan Ziljstra, “Bir yıldız öldüğünde, ortaya büyük bir gaz ve toz bulutunu uzaya salar. Bu durum gerçekleşmeye başladığında yıldızın çekirdeği kabuktaki materyalleri güçlü şekilde 10,000 yıl boyunca parlatmaya başlar. Bu süre astronomi için oldukça kısa bir süredir.” dedi.

Nature Astronomy dergisinde yayınladıkları makaleyle birlikte geliştirdikleri yeni modeli bilim dünyasıyla paylaşan Krzysztof M. Gesicki, Albert Ziljstra ve Miller Bertolami, Güneş’in de diğer yıldızlar gibi bir son yaşayabileceğini, önce parlak bir ışık halkası şeklinde 10,000 yıl duracağını ve sonrasında toz zerresine dönüşeceğini söylediler. Yapılan araştırmayla Güneş'in düşünülenden üç kat daha hızlı söneceği ve beklenende daha fazla parlaklık yayacağı ortaya çıkarıldı.