Güneş'den Daha Sıcak, Buharlaşan Gezegen Keşfedildi

Güneş'den Daha Sıcak, Buharlaşan Gezegen Keşfedildi

Ohio State ve Vanderbilt üniversitelerindeki gökbilimciler, Dünya’dan 650 ışık yılı uzaklıkta muazzam bir gezegen keşfettiler. KELT-9b olarak etiketlenen gezegen, bilinen birçok yıldızdan daha sıcak.

Jüpiterin 2 katı büyüklüğündeki KELT-9b, 4.600 Kelvin (4.326,85 derece) sıcaklığında. Şimdiye kadar bulunmuş en sıcak dev gezegen, KELT-9 ismi verilen bir yıldızın yörüngesinde. Gezegenin Güneş’den iki kat daha sıcak olan KELT-9 yıldızının aşırı ultraviyole ışınlarına maruz kaldığı için bu kadar ısındığı hatta buharlaşıyor olduğu tahmin ediliyor.


Ohio State Üniversitesi astronomi profesörü Scott Gaudi, gezegenin sıcaklığından dolayı atmosferinin daha önce gördüklerine hiç benzemediğini, kuyruklu yıldızlar gibi dev ve parlayan bir gaz kuyruğuna sahip olduğunu açıkladı.

Devasa gezegenin ev sahibi yıldız KELT-9’a çok yakın bir yörüngede olduğunun altını çizen Vanderbilt Fizik ve Astronomi Profesörü Keivan Stassun, “KELT-9, yaklaşık bir milyar yıl içinde kırmızı bir dev yıldız olmak için şişiyor ve bu KELT-9b'nin akıbeti için iyi görünmüyor.” şeklinde konuştu.

Güneş’den daha büyük yıldızların bulunması artık günümüzde o kadar da şaşırtıcı olmasa da yeni bir gezegenin keşfi ve olası yok oluşu Astronomi Bilimi için yepyeni sayfalar açacağa benziyor.

YORUMLAR