Güneş'e Benzeyen ve Gezegen Yutan Yıldız Keşfedildi

Güneş'e Benzeyen ve Gezegen Yutan Yıldız Keşfedildi

Bilim insanları Dünya’dan tam 300 ışık yılı uzaklıkta ve Güneş’e tıpatıp benzeyen, çevresindeki gezegenleri kendine çeken sonra da yutan bir yıldız keşfetti.

Astronomy ve Astrophysics dergisinde yayımlanan çalışmada yaklaşık 6 milyar yaşında olduğu tahmin edilen HIP 68648 adlı yıldızın, çevresindeki gezegenleri kendisine doğru çekerek yuttuğunu ortaya attı. Ayrıca bu yıldızın Güneş ile çok benzeştiği de belirtildi. Hal böyle iken, Güneş’in de benzer bir etkiye sahip olup olmadığı konusu da yeniden akıllara düştü tabii. Bu konuda çalışmayı yürüten bilim insanları tam da bu konuda ikiye ayrıldılar. Chicago Üniversitesi’nden öğretim üyesi Jacob Bean, bunun Güneş’in de Dünya’yı içine çekerek yutacağı anlamına gelmediğini söylerken, Yale Üniversites öğretim üyesi Debra Ficher, günümüzden milyarlarca yıl sonra Merkür’ün de benzer şekilde Güneş tarafından yutulacağını öne sürdü.

Araştırmayı yürüten bilim insanları gözlemlerini Şili’de bulunan La Silla Rasathanesi’nde yapıyorlar. Araştırmalara göre, HIP 68648 adlı yıldızın yörüngesinde Dünya’dan 3 kat büyük ve yıldıza çok yakın bir yörüngede dönüşünü sürdüren iki gezegen bulunduğunu tespit edildi. Bu gezegenlerin aslında daha uzakta yer aldığını ancak zamanla yıldızın bu gezegenleri kendine çektiği düşünülüyor. Bilim insanları bu iki gezegenin de zamanla yıldız tarafından yutulacağını düşünüyorlar.

Bu keşif Güneş'ten korkmamız gerektiği anlamına geliyor mu, henüz bilemiyoruz.

Güneşteki Dev Patlama NASA Kameralarına Takıldı

NASA, Astronotların Tuvalet Sorununu Çözene 30 Bin Dolar Ödül Verecek

YORUMLAR