Güneşi Hiç Böyle Görmediniz

Güneşi Hiç Böyle Görmediniz

Güneş patlamaları ve benzer görüntüleri çeşitli kaynaklardan izlemişsinizdir. Ancak NASA’nın son 5 yıldır Solar Dynamics Observatuar'ı ile yaptığı gözlemlerin videosu dün yayınlandı. Güneşi daha önce hiç böyle izlememiştik.NASA Solar Dynamics Observatuar’ı (SDO) son 5 yıldır güneşte yaşanan tüm hareketliliği bir videoda topladı. 5 yıllık zaman dilimi içinde güneşin ne gibi faaliyetlerde bulunduğunu gösteren 4 buçuk  dakikalık video baş döndürücü renkler ve görüntülerden oluşuyor. 

Video çeşitli lensler kullanılarak çekilen görüntülerde kızıl ötesi, ısıya ve ışığa duyarlı kamera teknikleri kullanılmış. Güneşi çevreleyen plazmanın ve bunun hareketliliğinin açıkça izlenebildiği video SDO'un Güneşe yönelik tüm araştırmalarının bir özeti gibi.

Güneş patlamalarının yakın planda izlenebildiği video, dünyanın enerji kaynağı olan yıldızın pek sakin günler geçirmediğinin de bir kanıtı sanki. Dev yıldızın yüzeyinde yaşanan patlamaları en küçüğünün dünyamızın birkaç misli olduğunu var sayarsak, yıldızın ihtişamı daha kolay anlaşılabiliyor.

Aynı görüntülerin Güneşin kendi yörüngesinde yaptığı dönüş esnasında da UV (kızılötesi), açık mercek ve farklı mercek ve lenser çekilmiş olan görüntülerini de aşağıdaki videodan inceleyebilirsiniz. 

NASA Kamerasıyla Göktaşı Yağmurları

Google ve Nasa Kuantum Laboratuvarlarını Anlattı

NASA Gezegenlerarası İnternet Geliştiriyor

NASA Uzayda Bir Smiley Görüntüledi

YORUMLAR