Güneş'te Son 12 Yılın En Büyük Patlaması Meydana Geldi!

Güneş'te Son 12 Yılın En Büyük Patlaması Meydana Geldi!

Güneş'te 2008'den bu yana astronomlar ve gözlemevleri tarafından kaydedilen en güçlü fırtına ve patlamanın yaşandığı rapor edildi. NASA tarafından yapılan açıklamaya göre, şahit olunan patlama oldukça şiddetli oldu.

Güneş’te dün, iki leke grubunun birleşmesi sonucu son 12 yılın en güçlü patlaması meydana geldi. Rusya Bilimler Akademisi’ne bağlı Lebedev Fizik Enstitüsü'de NASA'nın yaptığı açıklamaya destek vererek, çok nadir şartların bu gibi etkenlere yol açabildiğini açıkladı.

Dün yaşanan patlamaya "X9.3" şiddet değeri verildi. Bu birim, yaşanan patlamanın Güneş yüzeyinde tespit edilen en güçlü 5 patlamanın arasında değerlendirildiği anlamına da geliyor. Güneş'te meydana gelebilen X sınıfı patlamalar, en etkili olaylar olarak tanımlanıyorlar. X harfinin yanında ifade edilen rakamlar büyüdükçe patlamaların şiddetleri de artıyor.

Bu ve benzeri Güneş patlamaları, Dünya'nın atmosferini geçerek canlıları fiziksel olarak etkilemiyorlar. Ancak, yeterince güçlü olduklarında GPS ve iletişim sinyallerinin yer aldığı atmosfer katmanında düzensizlikler ve kopmalar yaşanabiliyor.

NASA'nın raporlarına göre, Güneş’in Dünya’ya bakan yüzünde meydana gelen patlama, gezegenimizde maksimum etki oluşturacak. Dün meydana gelen patlama, NASA Güneş Dinamikleri Gözlemevi tarafından da kaydedilerek görüntüleri web sitesinde yayınlandı.

NASA Görüntü Arşivini YouTube'dan Paylaşıyor

NASA, Büyük Kırmızı Leke Fırtınasının Sırrını Çözüyor

YORUMLAR