Güneşteki Dev Patlama NASA Kameralarına Takıldı

Dev bir Güneş patlaması 2 gün önce NASA kameralarına yansıdı.

Güneşteki Dev Patlama NASA Kameralarına Takıldı

Güneşteki patlamanın dünya ile orantılandırıldığı video tüyler ürpertici. 2 gün önce NASA kameralarına yansıyan görüntüyü izlemek bile uzayda ne kadar ufak olduğumuzun kanıtı gibi.Güneşte meydana gelen büyük bir patlama Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA'nın kameraları tarafından görüntülendi. Güneşteki bu tip patlamalar dünyanın atmosferine şimdilik giremiyor. Ancak patlamalar küresel yer belirleme sistemleri, radyo ve uydu sinyallerini etkileyebiliyor. Videoda patlamanın kamera görüntüleri dünyanın ebatlarıyla karşılaştırıldığında geröekten ürkütücü görünüyor. 

Güneş Patlaması Nedir?

Güneşin üzerinde 'Güneş lekesi' adı verilen fazla sayıda siyah  lekeler var. Bu lekelerin bulunduğu bölgeler diğer bölgelere göre daha soğuklar. Bu lekelerin sebebi olarak yüzeyin alt kısmındaki tabakadan gelen plazmalar gösteriliyor. Plazma maddenin iyonlaşmış hali olarak tarif edilebilir. Aslında kısaca maddenin 4'üncü halinin ta kendisi (çok yüksek sıcaklıklarda maddeler bu halde bulunur, maddeler elektronlarını kaybederek iyonlaşırlar). 

Güneş lekelerini, patlamalar diğer bir adıyla parlamalar oluşturuyorlar. Güneş patlamaları sonucunda uzay boşluğuna büyük miktarda plazma ve enerji yayılıyor. Bilim adamları tarafından bazı Güneş patlamalarının milyarlarca atom bombasına eş güçte olduğu saptanmıştı. 

Dünyanın Tüm Mikroplarını Uzaya ve Gezegenlere Bulaştırıyoruz

YORUMLAR