Yazı Tiplerini ve Renkleri Dijital Ortama Aktaracak Cihaz Geliştirildi

Yazı Tiplerini ve Renkleri Dijital Ortama Aktaracak Cihaz Geliştirildi

Günümüzde basılı yayın işiyle uğraşan kişiler yani kitap ve dergi tasarlayanlar font seçimi, yazı boyutu, renk seçimi gibi konulara bol vakit ayırırlar. Çünkü görsellik her alanda önemlidir. Fiona O'Leary adlı bir genç girişimci kadın, "Spector" adlı bir cihaz geliştirerek bu işlemleri kolaylaştırmayı hedefledi.

"Spector" yani denetleyici gibi bir anlama gelen bu küçük el cihazını mezuniyet projesi olarak hazırlayan genç girişimci, eğer beklediği ilgiyi görebilirse seri üretime kadar gidebileceğini söylüyor. Cihazın çalışmasını açıklayacak olursak, içerisinde bir kamera bulunuyor. Bu cihazı herhangi bir yüzeyin üzerine tutarak o kamera aracılığıyla görüntü alınıyor. Görüntü almak için cihazın tepesindeki tuşa basmak yeterli. Alacağınız görüntü bir kitabın yazı türünden tutun da bir meyvenin rengine kadar farklı bir içerik olabilir. Aşağıda yer alan videoyu izleyerek cihazın çalışmasını detaylı olarak görebilirsiniz.

Cihazın yanında ise ne tür bilgi toplayacağınızı seçeceğiniz bir buton konulmuş. Buradan renk veya yazı tipi gibi seçenekleri seçtikten sonra ona göre görüntü alabiliyorsunuz. Ardından aldığınız görüntüyü Adobe InDesign ile kullanılabilir şekle dönüştürüyorsunuz. Yani bu cihaza, yazı tipleri ve renkler için geliştirilmiş bir "Shazam" demek de mümkün. Cihaz ayrıca 20 adete kadar yazı türünü hafızasında tutabiliyor, bu sayede bir kitap veya dergi fuarında ya da kütüphanede istediğiniz birçok yazı türünü cihazınızın hafızasına alabilirsiniz. 

YORUMLAR