Güvenlik Kuvvetlerine Türk Malı Mobil İzleme Sistemi

Güvenlik Kuvvetlerine Türk Malı Mobil İzleme Sistemi

Polis, jandarma ve itfaiye araçlarında kullanılan tepe lambalarına mobil izleme sistemi yerleştiren Türk bir firma, şüphelilerin hemen yakalanmasını sağlayacak.Güvenli şehir teknolojileri alanında faaliyet gösteren bir firma, bu yöntemle sabit güvenlik kamerası olmayan bölgelerde de suçluların takibine olanak tanıyor. İstanbul merkezli Ekin Teknoloji, sistemi Türk mühendislerinin tasarladığını ve dünyada bir örneğinin daha olmadığını söyledi.

Anadolu Ajansına konuşan Ekin Teknoloji'nin Yönetim Kurulu Başkanı Akif Ekin, "Yüksek çözünürlük ve doğruluk oranına sahip denetim çözümlerinin bir adım ötesine geçtik. Geliştirdiğimiz sistem sayesinde yüz, plaka tanıma ve hız tespiti gibi şehir güvenliğinde temel rol oynayan sistemlerin mobil olarak kullanılmasını sağlayan akıllı devriye sistemi ürettik." diye konuştu.

Ekin, sistemin nasıl çalıştığını şöyle tarif etti, "Sistem aranan şahsı, cinsiyeti, yaş aralığı, saç ve göz rengi gibi kriterlere göre kaydediyor, benzer şekilde araçları da marka ve modellerine göre tanımlıyor. Örneğin 30'lu yaşlarda, sarışın, uzun saçlı, mavi gömlek giyen bir şahıs aranıyor. Sisteme, uygun filtreleri girerek arama yaptığımızda, o an sistemin algıladığı bölgelerde, bu tanımdaki tüm şahıslara ulaşılabiliyor. Aranan şahsın görüntüsü ile sistemin tespit ettiği görüntü, anlık ya da daha sonraki bir zamanda eşleştiğinde sistem alarm veriyor. Aranan kişi ya da araç 100 günde bulunuyorsa biz bu süreyi 1 saate indiriyoruz."


YORUMLAR