HABRAS Sistemi 1 Tonluk Bombayı Hedefine Başarıyla Ulaştırdı

habras test

Kısa bir süre önce açılışı yapılan Harp Başlığı Raylı Sistem Dinamik Test Altyapısı (HABRAS) için ilk büyük test düzenlendi. 2 bin metre uzunluğundaki raylı test sistemine MK-84 genel maksat bombası yüklendi ve atış gerçekleştirildi.

2 bin metre uzunluğu ile Avrupa’nın en uzun çift raylı test sistemi olma özelliğine sahip olan HABRAS, ilk deneme testinde taşıdığı bir tonluk bombayı ses hızının üzerine çıkarmayı başardı. Saatte bin 850 kilometre hızla MK-84 genel maksat bombası taşıyan test sistemi, ulaştığı hızla bombayı hedefine tam isabetle ulaştırdı. MK-84 ise bir metrelik çelik donatı ile güçlendirilmiş beton hedefi başarıyla delerek, testten geçti.

TÜBİTAK SAGE tarafından Konya’nın Karaponar ilçesine kurulan HABRAS, 31 Ekim’de düzenlenen büyük bir törenle açılmıştı. Açılış töreninde 113 kilogram ağırlığındaki, delici sınıf minyatürü hedefine başarıyla ulaştıran sistem, bu sefer bir ton ağırlığa çıktı. Başarılı testi Bakan Mustafa Varank, sosyal medya hesabından duyurdu. Twitter’dan açıklamalarda bulunan Varank, “Sn. Cumhurbaşkanımızın açılışını yaptığı TÜBİTAK SAGE HABRAS Altyapısı'nda tarihi bir ana daha şahit olduk. Yapılan testte yaklaşık 1 tonluk mühimmat, ses hızının 1.5 katında hızlandırılarak hedefe ulaştı. Savunma sanayimiz için önemli bir başarıya daha imza atılmış oldu” ifadelerini kullandı. O anlar ise saniye saniye videoya alındı.