Hackerlar Bayramı Fırsat Biliyor En Çok Siber Saldırı Bayramlarda Yapılıyor

Hackerlar Bayramı Fırsat Biliyor En Çok Siber Saldırı Bayramlarda Yapılıyor

Siber saldırganların bu kez de "bayram tebriği" bahanesiyle saldırılar yaptığı saptandı.

Trend Micro güvenlik şirketi Türkiye şubesi, internet kullanıcılarını "bayram tebriği" ya da "bayram indirimi" şeklinde gelen e-posta ve mesajlara itibar etmemesi konusunda uyardı. Uyarının genelinde özellikle bayram ve tatil gibi özel günlerde kullanıcıları hedef alan birçok siber saldırı gerçekleştiği belirtiliyor. Uyarı, kullanıcıların e-posta kutularına düşen bayram tebrik ve indirim mesajları konusunda dikkatli olmalarını tavsiye ediyor. Trend Micro internette dolaşırken rastlanılan indirim, fırsat, bağış, çekiliş ve hediye içerikli bağlantıların genellikle "tuzak" olabileceğine de dikkat çekiyor.

Öte yandan ESET güvenlik şirketinin de benzer bir açıklaması var. Türkiye’de Kurban Bayramı nedeniyle pek çok kişinin seyahat halinde olduğunu ve kişisel bilgisayarlarını yanlarında taşıdıklarını belirten ESET yetkilileri, kullanıcıların gittikleri yerlerde bilmedikleri ve tanımadıkları insanlardan USB flaş bellekler alıp kullanmamalarını tavsiye ediyorlar.

Her iki güvenlik şirketin ortak mesajı ise; kullanıcıların ilgisini çeken “Bedava”, “Kazandınız”, “fitre ve zekat” gibi mesaj ve e-posta’lara karşı çok dikkatli olunması ve ortak Wi-Fi noktalarından, gerekmediği sürece parasal işlemler yapılmaması gerektiği.

Dünya Hacker Günü Kutlandı, İnternet Korsanları Güvenlik Dersi Verdi

YORUMLAR