Hackerlar Fidye Yazılımları Sayesinde 1,6 Milyon Dolar Kazandı

Hackerlar Fidye Yazılımları Sayesinde 1,6 Milyon Dolar Kazandı

Ransomware (fidye virüsü) gündeme tekrar damgasını vuruyor. Güney Koreli bir web hosting sağlayıcısı, söz konusu yazılım tarafından ele geçirilen toplam 153 Linux sunucusuna erişim sağlamak için bilgisayar korsanlarına 1 milyon doların üzerinde ödeme yapmayı kabul etti.

Web hosting sağlayıcısı Nayana, söz konusu ransomware saldırısının 10 Haziran'da kaydedildiğini ve şirketin web sitesinin Erebus algoritmasıyla ile şifrelendiğini söyledi. Erebus; geçen yıl ilk kez görülen ve Linux'u destekleyecek şekilde güncellenen bir tür kötü amaçlı yazılım algoritması olarak biliniyor.

Hackerlar başta 550 bitcoin fidye talep etseler de yapılan pazarlık sonunda, Nayana ödeyeceği tutarı 397,6 bitcoin'e düşürebildi. Gözünüze az görünse de söz konusu olan bu bedel, yaklaşık 1 milyon dolara denk geliyor.

Resmi web sitesinden yaptığı duyuruda Nayana, 40 çalışandan her birinin 30.000 dolar kadar maaş aldığını belirledikten sonra korsan firmanın fidye taleplerini 1,6 milyon doları aşacağını ifade etti. Web hosting şirketi ödemeleri üç farklı yekünde yapacağını, korsanların ödemeyi aldıklarında kademeli olarak dosyaların şifrelerini çözeceklerini belirtti. 

Mağdur şirket Nayana, ilk iki ödemenin yapıldığını ve üçüncü ödemenin hala devam ettiğini açıklarken, şifrelerinin çözülmesinden sonra bazı dosyalarda yaşanan veritabanı sıkıntılarıyla uğraşmak zorunda kaldıklarını da söyledi.

Türk Hackerlar Apple'ı Tehdit Ederek Fidye İstedi! - Turkish Crime Family Açıklama Yaptı

55 Milyon Dolarlık Soygun Yapan Türk Hackerın Cezası Belli Oldu

YORUMLAR