Hackerlar iOS ve Mac Parolalarınızı Ele Geçirmenin Yolunu Buldu

Hackerlar iOS ve Mac Parolalarınızı Ele Geçirmenin Yolunu Buldu

Akıllı bir cihaz alırken dikkat ettiğimiz önemli kıstasların başında güvenlik geliyor. Android işletim sistemine sahip akıllı cihazlar açık kaynaklı bu sistemde güvenlik konusunda biraz sınıfta kalsalar da, iOS işletim sistemini seçenlerin yegane argümanı güvenlik konusunda çok iyi olduğuydu. Bir siber güvenlik şirketinin iOS ve Mac için yaptığı araştırma ise bu argümanı yalanlar nitelikte.

Cisco adındaki siber güvenlik şirketinin yaptığı araştırma iOS ve Mac işletim sistemlerinde bulunan bir güvenlik açığını ortaya çıkardı. Araştırmaya göre, hackerlar Apple cihazlarına erişimi mümkün kılan kötü niyetli bir görüntüden (evet, yazılımı değil) depolanan parolalara ulaşabiliyorlar. 

Cisco'dan Tyler Bohan yaptığı açıklamada, "MMS, e-posta veya web sayfasına yerleştirilen kötü amaçlı görüntü TIFF formatında bulunuyor. Kurbanlar buralardan gönderilen bu görüntüye ulaştıklarında kendiliğinden çalışabilir hale geliyor." ifadelerini kullandı. iOS, Mac OS, tvOS ve watchOS üzerinde görülen bu güvenlik açığı sayesinde hackerlar cihazları uzaktan kontrol edebilme imkanı da buluyor. 

Son gelen iOS 9.3.3, El Capitan 10.11.6, tvOS 9.2.2 ve watchOS 2.2.2 güncellemelerinin bu açığı kapatmaya yönelik ortaya çıktığını da belirtelim. İleride bizi ne tür tehlikeler bekliyor olacak hep beraber göreceğiz.

Apple, Pokémon Go'nun Kendisine Kazandıracağı Para İçin Teşekkür Borçlu

Apple Yeni Nesil A11 İşlemcilerinin Üreticisine Karar Verdi


YORUMLAR