Hackerlar Kozlarını Yeni Havalimanında Paylaşacak

HackIstanbul 2018 Capture the Flag

İstanbul Yeni Havalimanı açılışı kapsamında düzenlenecek olan etkinliklerden TEKNOFEST, ilginç bir yarışmaya sahne olacak. Dünyanın dört bir yanında gelen hackerlar, ASELSAN tarafından geliştirilen güvenlik duvarını aşmaya çalışacaklar.

istanbul-hack

HackIstanbul 2018 Capture the Flag ismi verilen etkinliğe 24 ülkeden binlerce beyaz şapkalı hackerın başvurduğu açıklandı. Etkinlik kapsamında bütün katılımcıların yeni havalimanında bir araya gelecekleri ve ASELSAN'ın geliştirdiği sisteme karşı sınav verecekleri söylendi. Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 20-23 Eylül'de İstanbul Yeni Havalimanı'nda gerçekleştirilecek TEKNOFEST kapsamında düzenlenen HackIstanbul 2018 Capture the Flag etkinliğine başvuranların sayısının 2 bin 357 olduğu kaydedildi.

Ön eleme aşamasında yarışmacılar, sanal ortamda kendileri için hazırlanmış gerçek hayat senaryoları barındıran sanal bilgisayar sistemlerine, tüm yeteneklerini kullanarak sızmak ve sistemleri ele geçirmek için çaba harcadılar. Kullanılan yöntemler ve ele geçirilen sistemler yarışmacılara puan kazandırdı. Yarışma sonunda en yüksek puanlı yarışmacılar bir üst tura çıkarken, yarışmacılar daha sonra "Bayrak Ele Geçirme" etabında performanslarını sergilediler.

İki aşama sonucunda finale kalmayı başaran 10 katılımcının önündeyse daha büyük bir engel var. 22 Eylül tarihinde İstanbul Yeni Havalimanı’nda gerçekleşecek olan etkinliğe katılma hakkı kazanan yarışmacılar, ASELSAN'ın geliştirdiği Anti-Drone Komuta Kontrol Merkezi Siber Güvenlik Test Sistemi üzerinde kozlarını paylaşacaklar. Yarışmacının sonunda birinci olan kişiye 15 bin dolar hediye edilecekken, ikinci 10 bin dolar üçüncü ise 5 bin dolarlık ödülün sahibi olacak.