Hackerlar Kulaklıklara Sızmanın Yolunu Buldu

Hackerlar Kulaklıklara Sızmanın Yolunu Buldu

Ben Gurion Üniversitesi'ndeki İsrailli güvenlik araştırmacıları, tipik kulaklıkları mikrofonlara dönüştürmenin ve bunları casusluk amacıyla kullanmanın bir yolunu buldu. 

Kulaklıklarda bulunan mikrofonları birçoğumuz kullanıyoruz, fakat bahsettiğimiz araştırma bu durumun çok ötesinde bir güvenlik sorununu içerisinde barındırıyor. Speak(a)r adını taşıyan kötü amaçlı bir yazılım kullanan güvenlik araştırmacıları, sesin yaydığı havadaki titreşimleri elektromanyetik sinyallere dönüştürerek, kulaklıkları mikrofonlara çevirdi. Peki bu ne anlama geliyor? Kulaklığın normal bir mikrofon gibi hareket etmesini ve odadan gelen herhangi bir sesi algılamasını mümkün kılıyor. 

Araştırmanın bir sonraki adımı, ses yongasının çıkış kanalını bir giriş kanalı haline getirip, ses kayıt işlemine olanak sağlamaktı. Bu adım da Realtek ses çipinde kötü amaçlı yazılımın ses kaydetmesini mümkün kılmasıyla sonuçlandı. Çoğu bilgisayarın savunmasız olduğunu söyleyen güvenlik uzmanları, Realtek çiplerinin bugünlerde Windows ve Mac sistemlerinin çoğunda kullanılıyor olmasını hatırlattı.

Ben Gurion Üniversitesi'nde bulunan Cyber ​​Security Research Labs şirketinin araştırma sorumlusu Mordechai Guri, "Bu gerçek bir güvenlik açığı" diyor. Sözlerine "İnsanlar bu güvenlik açığı hakkında hiç düşünmüyorlar. Bilgisayarınızın mikrofonunu kapatsanız bile, kulaklık kullanırsanız kayıt yapabilirsiniz" diye devam eden Guri, herkesi dikkatli olması konusunda uyardı. 

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg Yine Hacklendi!

Amerikan Hükümeti, Hackerları Kendi Ordusunu Hacklemeye Davet Etti

YORUMLAR