Hackerlar Verizon'un Cihazını Mobil Casus İstasyonuna Çevirdi

Hackerlar Verizon'un Cihazını Mobil Casus İstasyonuna Çevirdi

Telefon konuşmalarına ve mesajlarına ulaşmak için Ulusal Güvenlik Ajansı olmanıza artık gerek kalmadı. 2 Amerikalı güvenlik araştırmacısı yaptığı çalışma ile Verizon'un evler için ürettiği sinyal güçlendirme cihazını hackleyerek yakınlarındaki tüm telefonların kurduğu bağlantılara ulaşabildi.

250$'a satılan bu cihazın yapılan çalışmalarla kolay bir şekilde hack'lenerek casus istasyonuna dönüşmesi gerçekten korkutucu. Bu cihazların günlük yaşamdaki kullanım alanı düşük sinyal bulunan evlerde sinyal gücünü arttırmak.

Güvenlik şirketi ISEC Partners'ın yetkililerinden Tom Ritter'ın yaptığı açıklamada, cep telefonu konuşma ve mesajlaşmalarına ulaşmak için sinyal kuleleri kurulmasının yeterli olduğunu söyledi. Oluşturulan bu kulenin yakınlarından cep telefonunuz ile konuşma yaptığınızda diğer kuleye giden tüm sinyaller sayesinde yaptığınız konuşma dinlenebiliyor hatta kaydedilebiliyor.

Bu 2 araştırmacının yaptığı çalışma sayesinde Verizon cihazının yazılımını hack'lemesiyle yaklaşık 30 - 40 metre mesafedeki tüm cep telefonu bağlantılarına ulaşabiliyorlar. Bu yılın başlarında ortaya çıkan bu güvenlik açığı hakkında Verizon'un bilgisi olmasına rağmen henüz hiçbir düzeltme yapılmadı. Şirketin yaptığı açıklama ise hiç bir müşterisinin bu güvenlik açığından oluşan bir problemle karşı karşıya kalmadığı yönünde.

İlk kez karşılaşmadığımız bu olayın benzerini 2011 yılında yine aynı sinyal arttırıcı cihazın hack'lenerek telefon bağlantılarına ulaşılabildiğini görmüştük.

Verizon'un bir şey yapmamasına rağmen bu güvenlik açığının nelere yol açabileceğini tahmin etmek bile zor. Düşük bir fiyata aldığınız cihaz sayesinde yakınlarınızdaki herkesin telefon bağlantılarını ele geçirdiğimizi düşündüğümüzde, çarşılar, AVM'ler, toplu taşıma araçları gibi birçok kişinin beraber bulunduğu yerlerde herkesin cep telefonu bağlantılarına ulaşmak hiç de güvenli değil. Üstelik daha güçlü bir anten kullanıldığında erişim alanının daha da büyüyeceği söyleniyor. Umarım yetkililer bu sorunu kısa sürede çözerek cep telefonu kullanıcılarını rahatlatırlar.

Microsoft'un Son Getirdiği Güncelleme YouTube Video'larını ve Bazı Oyunları Kapatıyor

YORUMLAR