Hackerların Yeni Hedefi: Onaylanmış Hesaplar

Hackerların Yeni Hedefi: Onaylanmış Hesaplar

Her yeni gün yön değiştiren hack dünyasının son hedefi, onaylanmış hesaplar. Onaylı sosyal medya hesaplarını ele geçiren hackerlar, sayfaları yalan haber paylaşmak için kullanıyor.

Literatürde DoubleSwitch olarak geçen yöntemle, ele geçirilen hesabın adresini ve şifresini değiştiren hackerlar, hesabın ismini de güvenilir bir gazetecinin kullanıcı adına oldukça benzer şekilde değiştiriyor. Hesabın sahibi, hesabını kurtarmaya çalıştığında, sayfasıyla ilgili her hangi bir problem olmadığına dair e-posta alıyor.

Bununla da yetinmeyen hackerlar, ilk adımda ismini değiştirdiği hesabı da yeniden açıyor. Böylelikle elinde 2 farklı hesap olan siber korsanlar yalan haberleri yaymaya başlıyor.

Özellikle Venezuela, Bahrein, Myanmar gibi ülkelerdeki gazetecilerin Twitter hesaplarının DoubleSwitch yöntemiyle hacklendiği biliniyor. Bu gibi ülkelerde kişisel bilgilerini sosyal medya hesabına tanımlamak istemeyen kullanıcılar, iki adımlı doğrulama yöntemini kullanamıyor. Böylelikle saldırılara daha da açık hale geliyor.

Sanıyorum ilerleyen zamanlarda, sosyal medya hesaplarının güvenliği için daha fazla adımlı doğrulama sistemlerine geçilmesi gerekecek. Hesapalarınızı korumaya yönelik önerilirimizi okumak için 'Çevrimiçi Hesaplarınızı Daha Güvenli Hale Getirecek 18 Öneri' haberimizi okumayı ihmal etmeyin.

Sosyal Medya Hesaplarınıza Giren Yabancıları Yakalamanın Yolları!

Dikkat! Dizi ve Filmlere Altyazı Yerleştirirken Hacklenebilirsiniz

YORUMLAR