Hakem Hatalarına Sanal Gerçeklikle Son Veren Proje

Hakem Hatalarına Sanal Gerçeklikle Son Veren Proje

Ülkemizde futbola verilen önemi tartışmak bile anlamsız. Birçok spor sever maç izleyerek vakit geçirmeyi seviyor. Taraftarlar statlarda coşuyor. Maç bitince skordan başka futbolda geriye tartışılacak tek şey kalıyor hakem hataları.

Çankaya Üniversitesi bünyesinde geliştirilen bir proje sayesinde hakemler maç atmosferine kendilerini daha hızlı uyum sağlayacaklar gibi görünüyor. Proje kapsamında ağırlıklı olarak sanal gerçeklik teknolojisi kullanılıyor.

Proje için çalışan ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Veysi İşler, Çankaya Üniversitesinden Yrd. Doç. Dr. Murat Yılmaz, Uzman Ulaş Güleç ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencisi Mert Ali Gözcü, geliştirdikleri simülasyon ile hakemlerin tecrübelerini artırmayı hedefliyorlar.

Simülasyon en ince ayrıntılarına kadar düşünülmüş. Hakemlerin gerçek ortamı bire bir yaşamaları sağlanıyor. Basit bir yapay zekayla yönlendirilen futbolculara, seyirci atmosferine ve tezahüratlara da simülasyonda yer veriliyor. 4 dakika süren simülasyon sayesinde hakemler eşsiz bir deneyim yaşayabiliyorlar. Bu proje sayesinde hakemler gerçek bir maça çıktıklarında ne yapacaklarını önceden tecrübe ederek daha dikkatli davranabilecekler.

Prototip aşamasında olan bu projenin yakın zamanda geliştirilmesi bekleniyor. Eminiz ki, bu simülasyon birçok hakemin hoşuna gidecek ve belki de maruz kaldıkları kötü tepkilerden dolayı yaşamaları olası travmalardan kurtulacaklar.

Futbol Takımları İçin Android Uygulamaları

Android İçin En İyi Futbol Uygulamaları

YORUMLAR