Hakim, Samsung ve Apple Konusuna Noktayı Koydu

Hakim, Samsung ve Apple Konusuna Noktayı Koydu

Bir Kaliforniya hakimi, Apple ile Samsung’un durumunda yargılama sonrası bir karara vardı. Bu karar, yüksek olasılıkla, iPhone üreticisinin milyonlarca dolar zararı toplamasını önleyecek.

ABD Bölge Mahkemesi yargıcı Lucy Koh, bugün Samsung ve Apple’ın patent durumunda kamuya ilk kararlarını açıkladı. 32 sayfalık kararda hiçbir baskı olmaksızın jürinin kararını desteklediğini belirten yargıç; Samsung’un, Apple’a ait 7 patenti ihlal ettiği kararına vardıklarını söyledi. Bununla birlikte bir konuda jüriye katılmadığını ekledi ki o da Samsung’un, Apple patentlerini kasten ihlal ettiği. Bu karar, Apple’ın, zararı dolayısıyla alacağı tazminatın 3’e katlanmayacağı anlamına geliyor. Eğer yargıç, jüri ile, Samsung’un patentleri kasten ihlal ettiği konusunda aynı fikirde olsaydı, Apple, Samsung’dan zararının 3 katı oranında tazminat alacak ve milyon dolarlık bir para alacaktı.

İki teknoloji arasındaki duruşma, jürinin; Samsung’un Apple’a  1,05 milyar dolarlık zarar tazminatı ödemesi yönünde karar almasının ardından Ağustos ayında sona ermişti.  Bununla birlikte iki taraf da zararlar hakkındaki nihai karardan kaçtı. Apple, 500 milyon dolardan fazlasını almak için denemelerde bulunurken, Samsung 600 milyon dolardan fazlasını vermemek için çabalıyordu.

Koh, bugün açıklamış olduğu karara şunu da ekledi: Apple, Samsung’un, onun patenlerini kasten ihlal ettiğini ikna edici kanıtlarla göstermek zorundadır. Samsung ise, Apple’ın patentlerinin geçerli olduğunu düşünmediği ve ihlalin kasten yapılmadığı görüşlerini savundu. Koh, Samsung’un bu görüşlerini haklı buldu.

Koh’un, ihlalin kasıtlı yapılmadığı kararına karşı olarak, jüri bulguları ihlalin kasıtlı yapıldığını göstermeye devam ediyor.

Sony Xperia Z Cihaz İçi Görüntüleri

YORUMLAR