Hasar Görmüş Metaller Artık Kendini Onarabiliyor

Hasar Görmüş Metaller Artık Kendini Onarabiliyor

Şöyle düşünün, arabanızı çarptınız, ancak kendini iyileştiren metal sayesinde dakikalar içerisinde kaportanız eski haline dönüyor. Nasıl? Güzel değil mi?

Kendi kendini iyileştirebilen metaller üzerinde bir yıla yakın bir zamandır çalışmalar yapılıyor. Bu konuda laboratuvarlarda başarılı sonuçlar elde ediliyor. Nano teknoloji ve metalürjinin bir araya geldiği bu çalışmalar, küçük çizik ve zedelenmelerde son derece etkili olabiliyorlar.

Ancak bu çalışmalar henüz çok başlangıç aşamasında. Henüz yüksek kalibreli hasarların bu şekilde giderilmesi mümkün değil. Öte yandan İngiltere’de bir firma uçakların havada giderken kanat ve gövdelerinde dış etkenlerden oluşabilen çatlakları kendi kendine iyileştirebilen bir metal alaşımı yaptı.

Karbon Fiber alaşımlı bu metal, soğuk ve sıcak farklarında uçakların kanat ve gövdelerinde oluşabilen çatlakların seyir halindeyken onarılmasını sağlıyor. Özellikle yüksek irtifaya çıkan uzun menzilli uçuşlarda son derece kullanışlı olan bu yöntem, uçaklarda enerji tasarrufunun yanı sıra güvenlik için de bir çözüm oluşturuyor.

Şirket, kendi, kendini onarabilen akılı telefon ekranları da yapacağını açıkladı. Böyle giderse yakında hasar görmüş metal araç ve gereçlerimiz hakkında endişe etmemize gerek kalmayacak.

Aşağıdaki 12 saniyelik video bu alaşımın mekaniğini gözler önüne seriyor. 

Kartal Gözü Keskinliğinde Görüş İmkanı Veren Biyonik Lensler Geliyor

Wi-Fi Bağlantılarla Tüm Elektronik Cihazların Enerji İhtiyacı Karşılanabilecek

Askeri Kullanım İçin 18 Gram Ağırlığında İnsansız Hava Gözlem Aracı Geliştirildi

YORUMLAR