Hava İle Çalışan Araba Airpod Artık Yollarda

Hava İle Çalışan Araba Airpod Artık Yollarda

2000 yılından beri geliştirilmekte olan ve hava ile çalışan otomobil olması nedeniyle tüm dikkatleri üzerine toplayan AIRPod artık yollarda.

Günümüzde benzin fiyatlarının ve çevre kirliliğinin artması nedeniyle arabalarda kullanılan yakıtlar için alternatif çözümler üretilmektedir. 2000 yılında bu amaçlar doğrultusunda ortak olarak yola çıkan Motor Development İnternational, Tata ve Zero Pollution Motors şirketleri AIRPod adını verdikleri tamamen havayla çalışan arabayı üretmeye başladılar. 2013 yılında ortaya çıkan aracın 2014 yılında yollarda olması bekleniyordu fakat proje belirlenen zamanda sonuçlandırılamadı. AIRPod 2015 yılında ise tamamen havayla çalışabilir bir şekilde piyasaya çıkmaya hazır.

Soğuk havanın sıkıştırılarak motor pistonlarını hareket ettirmesi prensibiyle çalışan bu AIRPod'lar sahip olduğu hava tanklarıyla havayı depoluyor. İlk etapta prototipi yapılan aracın testleri KLM/AirFrance hava yollarında yapıldı. İlk olarak Hawaii'de satışa çıkacak olan AIRPod'lar 10 bin dolar gibi bir fiyat etiketine sahip olacaklar. İlk etapta sadece şehir için ulaşımda tercih edilebilecek olan araçlar 45 ila 70 kilometre arasında değişen menzile sahip olacaklar. Saatte 80 km/h hızına ulaşabilecek olan araç boyutlarıyla da hem trafikte hemde park sırasında kullanıcılarına büyük rahatlık sağlayacak gibi duruyor. Ayrıca araçların içerisinde ise direksiyon değil joystick bulunuyor. 

Oldukça çevre düşmanı olan fosit yakıtların yerine çevre dostu olan bu araçların trafikte yaygın olarak kullanılacağı günleri merakla bekliyoruz.

YORUMLAR