Havayolunda Kullanılacak Bataryalar Çevreci Olacak

ABD merkezli bir üniversitenin yaptığı araştırma sonucunda lityum iyon bataryaları eklendiğinde uçağın yakıt ihtiyacının yüzde yirmi oranında azaldığı ortaya çıktı. Ohio Üniversitesi'nde yapılan çalışmalarda hava taşımacılığını daha az karbon yoğunluklu hale getirmenin yolları üzerinde çalışıldığı ifade edildi. İşte haberimizin detayları.

NASA, üniversitede liderlik gelişim programı gerçekleştirdi ve bunun üzerinden yakıt tasarrufu ile birlikte batarya boyutu da değerlendirildi. yapılan değerlendirmelerde 600 metreden daha düşük irtifada uçan 50 ile 100 yolcu taşıyan bölgesel  uçakların motorunu destekleyebilecek lityum iyon batarya grupları belirlendi.

Bataryalar daha verimli hale getirilebiliyor

Şu anda kullanılan lityum iyon pilleri havayolu taşımacılığı için pek uygun olmayabilir. Ancak bu bataryaların geliştirilmesi ile birlikte havayolu taşımacılığının en çok kullanıldığı alanlarda batarya üretimi gerçekleştirilebilir.

Uçağın belli bir irtifaya çıkabilmesi için toplam gücünün %30’unu, seyir halinde devam etmesi için %20’si gibi bir oranı kullanması gerekiyor. Bu rakamlar uçakların çok daha fazla yakıt harcamasına neden olabiliyor. Uçaklar için kullanılacak olan batarya bunun çok daha azının harcamasını sağlayacak. Kalkış, tırmanma, seyir, iniş, taksileme gibi aşamalarda batarya önemli bir destek sunacak.

Uçak gibi çeşitli araçlarda elektrik bataryalarının kullanılacağı kesin diyebiliriz. Ancak bunun ne tür bir batarya olacağı ise net olarak belli değil. Peki sizce uçaklarda elektrikli bataryalardan kullanması ne tür etkiler yaratacak?Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.