HAVELSAN Denizaltı'larımızı Güçlendirecek 4 Yeni Teknoloji Geliştirdi

HAVELSAN Denizaltı'larımızı Güçlendirecek 4 Yeni Teknoloji Geliştirdi

Su altı teknolojilerini başarılı bir şekilde ülkemize kazandıran HAVELSAN, geliştirdiği 4 yeni sistem için patent başvurusunda bulundu. Milli olarak geliştirilen sistemler denizaltılarının gücüne güç katıyor.

Ülkemizi denizlerde gururla temsil eden HAVELSAN, geliştirdiği sistemlerle savaş gemilerimize güç, güven ve milli sistemler kazandırarak Deniz Kuvvetleri'ne hizmet ediyor. Özellikle yazılım alanında projeler geliştiren HAVELSAN, son dönemlerde ise denizaltı teknolojilerine yatırım yapıyor. Bu alanda da bazı Ar-Ge çalışmaları yapan şirket, projelerine tam gaz devam ediyor. Öte yandan geliştirdiği sistemleri de tescillendirmek isteyen HAVELSAN, 4 yeni milli sistem için paten başvurusunda bulundu. 

Su altı teknolojileri alanında yaptığı çalışmalar sonucu geliştirilen Denizaltı Savunma Harbi Torpido Atış Kontrol Sistemi, Denizaltı Bilgi Dağıtım Sistemi, Durumsal Hedef Hareket Analizi ve Online Performans Analiz Sistemi gibi milli yazılımlarımız için HAVELSAN tarafından patent başvurusu yapıldı. Denizaltına güç, emniyet ve yüksek kontrol sağlayan sistemler başarılı bir şekilde testlerde de geçti. Geliştirilen sistemler ile su altındaki analiz ve ölçümler başarılı bir şekilde yapılabiliyor. HAVELSAN'ın 80 milyon TL'lik Ar-Ge çalışması yürüttüğünü belirten Genel Müdür Ahmet Hamdi Atalay konuyla ilgili olarak;

"Şirket bünyesinde yürüttüğümüz çok sayıda Ar-Ge çalışması var. Bu çalışmalar sonucu çok sayıda patent çıkıyor olması gerekiyor. Yazılım konusunda bunun zor olması ve bu yöndeki çalışmaların bugüne kadar çok da tercih edilmemesi gibi nedenlerle patent çalışmaları istenen seviyede değildi. Son dönemde çalışanlarımız arasında patent çalışmalarını teşvik ediyoruz. Bundan sonra Ar-Ge çalışmalarımız doğrultusunda patent sayısının çok daha artacağına inanıyoruz" şeklinde açıklama yaptı.

Son yıllarda ülkemizde geliştirilen milli teknolojiler yüzümüzü güldürmeye başladı. İlerleyen günlerde de daha fazla milli yazılım ve teknoloji görmek dileğiyle "asın bayrakları" diyoruz.

Türkiye ile Japonya Uzay Anlaşması İmzaladı

Müjde! Elektronik Radar Uygulaması Tarih Oluyor

YORUMLAR