HAVELSAN'ın Geliştirdiği İletee Yerli WhatsApp Olmayı Hedefliyor

Havelsan İletee

Türk Silahlı Kuvvetlerinin yazılım ihtiyaçlarını gidermek için kurulan HAVELSAN, mesajlaşma uygulaması yapmaya başladığını açıkladı.

Bugün itibarıyla duyurulan İletee isimli uygulamanın, WhatsApp’ın yerine geçeceği ve güvenliğiyle ön plana çıkacağı söylenenler arasında yer alırken, uygulamanın WhatsApp'tan daha iyi olacağı vurgulandı. 

Konu hakkında açıklama yapan HAVELSAN Genel Müdürü Hamdi Atalay, “İletee' adını verdiğimiz platformda, WhatsApp'ın özelliklerinden daha fazlası bulunacak, bizimki çok güvenli olacak” dedi. 2. Kamu Siber Güvenlik Zirvesi kapsamında sahneye çıkan Atalay, “Bugün Türkiye'deki haberleşme teknolojileri altyapılarının tamamına yakını Çinli firmaların tekelinde. O firmaların ürünlerine yapılacak uzaktan bir müdahaleyle Türkiye'nin bütün haberleşme altyapısı susturulabilir. Eskiden şebekelerimizde çok fazla üreticinin ürünleri vardı, Avrupa'dan Amerika'dan, Uzak Doğu'dan ama bugün Türk telekomünikasyon sektörü neredeyse tekel olarak Çin firmalarının ürünlerinin hakimiyeti altında ve bu bir risk. Bunu çeşitlendirmek, içine mutlaka yerli unsurlar koymak lazım. Biz teknoloji altyapımızda ne oranda, kime bağımlıyız, o bağımlılığı azaltmak ve yaratacağı tehlikeleri gidermek için yapabileceklerimizi yapıyor muyuz? Şu anda bence bu kararın verilmesi lazım.” açıklamasında bulundu.

HAVELSAN olarak en ileri teknolojilerle milli ve kriptolu bir mesajlaşma-görüşme platformu geliştirmek için çalıştıklarını vurgulayan Atalay, "İletee adını verdiğimiz platformda WhatsApp'ın özelliklerinden daha fazlası bulunacak, bizimki çok güvenli olacak. Mobil iletişim platformumuzun sunucuları Türkiye'de olacak." değerlendirmesinde bulundu.

Sunucuları Türkiye’de olacak iletişim programının güvenli olacağını tekrar hatırlatan Hamdi Atalay, “Dışarıdan cep telefonu ele geçirilse ya da hacklense dahi haberleşmeniz güvenli hale gelecek. Bunu niye şimdi yapıyoruz? Çünkü 5 yıl önce öyle bir talep ve bu ihtiyacın farkındalığı yoktu. Artık bu talep oluştu, biz de buna yatırım yapmaya başladık. Ürünün prototipini çıkardık. Yıl ortasında tanıtımını yapacağız. Yıl sonuna kadar pazara sunmuş olacağız. Çok yakın zamanda yerli bir cep telefonu üreticisiyle bunu pazara sunmayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ne zaman çıkacağı henüz belli olmayan İletee isimli uygulamanın yazılı, sesli ve görüntülü görüşmelere izin vermesinin yanı sıra e-posta, konum paylaşma, görüntüleme, not alma ve saklama özelliklerinin bulunacağı bilgisi paylaşıldı.

YORUMLAR