HAVELSAN Siber Güvenlik Yatırımlarında İddialı

Geçtiğimiz gün düzenlenen 3. Kamu Bilişim Zirvesine HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Şenol da katıldı. Bilişim Zirvesinde önemli açıklamalar yapan Şenol, HAVELSAN'ın siber güvenlik ve teknoloji projelerini anlattı.

Türkiye'nin ilk siber savunma teknoloji merkezini kurmasıyla dikkat çeken HAVELSAN, ana görevlerinin dışında siber güvenlik ile de ilgileniyor. Antalya'da düzenlenen 3. Kamu Bilişim Zirvesinde konuşma yapan Mustafa Şenol HAVELSAN'ın yurt içi ve dışında askeri, kamu ve özel sektör için sistemler geliştirdiğini ifade etti.

"Eğitim ve simülasyon teknolojilerinde iddialıyız. Türkiye'nin ilk siber savunma teknoloji merkezini kuran, 2016'da hizmete sunan HAVELSAN, baş döndürücü hızla ilerleyen siber güvenlik sistemleri ve ürünleri de üretmektedir." şeklinde bir açıklamada bulunan Şenol, kamu güvenliğinde siber çözümlere başvurduklarını aktardı.

2025'de Dijital Ekonomi Önem Kazanacak

Bilişim Zirvesine katılan bir diğer Microsoft Türkiye Kamu Sektörü ve Kamu Yatırımlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Erdem Erkul açıklamalarında dijital ekonominin öneminden bahsetti. Bulut teknolojisi, yapay zeka, sürücüsüz araçlar, yeni seviye robotikler gibi araçların geleceği oluşturacağını belirten Erkul sözlerini şu şekilde tamamladı:

"2029'da 5 bin metre koşusunda robotlar insanlarla yarışacak hale gelecek. 2025'de ise dünya ekonomisinin yüzde 24'ü dijital ekonomiden gelecek. Bu salondakiler olarak bu yüzde 24'e katkı verecek önemli topluluğuz."