Türkiye'nin Siber Güvenlik Açığını Kapatmak İçin Yaz Okulu Açılıyor

Ülkemizin siber güvenlik uzmanı açığı HAVELSAN'ın düzenleyeceği yaz okulu ile kapatılmaya çalışılacak.

Türkiye'nin Siber Güvenlik Açığını Kapatmak İçin Yaz Okulu Açılıyor

Türkiye'nin siber güvenlik uzmanı açığı HAVELSAN'ın düzenleyeceği yaz okulu ile kapatılmaya çalışılacak. Üniversite öğrencilerine yönelik olacak olan kurslar Haziran ayında başlıyor.

Son yıllarda teknolojinin hızla gelişmesi ve nesnelerin interneti platformunun yaygınlık göstermesi, siber suçların da artmasına neden oldu. Bu durum ülkelerin siber güvenlik uzmanı açığı yaşamasına neden oluyor ve ülkemizde de yaklaşık 20 bin kişilik siber güvenlik uzmanı istihdamına ihtiyaç olduğu belirtiliyor. Ülkemizi siber dünyada korumak için ihtiyaç duyulan bu uzman eksikliği, HAVELSAN'ın eğitim atılımıyla kapatılmaya çalışılacak. Kısa dönem kurslarla siber güvenlik uzmanları yetiştirecek olan HAVELSAN'ın bu girişiminin başarılı olmasıyla birlikte, ülkemizin siber saldırılara karşı daha güçlü savunma avantajına sahip olabileceği düşünülüyor.

Siber güvenlik uzmanı yetiştirme programı

Türkiye'nin siber güvenliğini tamamen üstlenecek olan kuruluş, siber saldırılarla baş edebilmek için ülkemizde 20 bin uzmana ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor. Bu ihtiyacı kapatmak için girişimlerde bulunan HAVELSAN, siber güvenlik, donanım ve yazılım konularında yaz okulları açacak. Alanında ilk olacak bu okullara üniversite öğrencileri katılabilecek. Öte yandan 2019'a kadar ihtiyaç duyulan siber güvenlik uzmanı sayısının 2 milyon civarında olması bekleniyor. Programların ilk dönemi için 50 kişi seçildi. İstanbul, Ankaraİzmir, Elazığ, Trabzon ve Sakarya’dan seçilen ilk öğrenci grubu 13-24 Haziran arası Havelsan’ın merkezinde eğitimlere katılacak. 

Özellikle genç mühendis adayları yakından ilgilendiren bu haber, öğrencilerin parlak bir kariyer elde etmeleri için de bulunmaz bir fırsat. Eğitim şartları ve programı için HAVELSAN sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Hackerlar Şarj Aletleriyle Telefonları Hacklemeye Başladı

Twitter 300,000 Dolar Ödül Dağıttı

Meğer Nükleer Silahların Disketlerle Kontrol Edilmesi İyi Bir Şeymiş

YORUMLAR