Hawaii Adasında 2.500 Metrede Mars Tecrübesi Yaşadılar

Hawaii Adasında 2.500 Metrede Mars Tecrübesi Yaşadılar

 

Bildiğiniz gibi Mars'ta koloni kurabilmek adına, Dünya üzerinde çeşitli yaşam deneyleri yapılıyor. ABD'nin Hawaii eyaletinde bulunan Mauna Loa Dağı'nda 8 ay boyunca "Mars'ta yaşam simülasyonu" tecrübe eden bilim adamlarının deneyi sona erdi.

Mauna Loa dağında gerçekleştirilen "yaşam simülasyonu deneyi", 4 erkek ve 2 kadın bilim insanının ocak ayından bu yana sürdürdükleri bir deney olarak da biliniyor. Bu kez deneye katılan bilim insanları üzerinde uzun süreli uzay görevleri esnasında astronotlarda oluşabilmesi mümkün psikolojik ve fizyolojik etkiler sınandı ve konuyla ilgili bulgular derlendi.

Tıpkı Matt Damon'un Marslı filminde yaşadığı tecrübe gibi, bu deneye katılan bilim insanlarından bazıları yapay Mars ortamında sebze ve meyve yetiştirmeyi başardılar.  ABD Uzay ve Havacılık Dairesinin (NASA) fon sağladığı deneyde yer alan biyologlardan biri olan Joshua Ehrlich, simülasyon esnasında taze sebze yetiştirmeyi başardı.

Çalışmalar sırasında ekip, stresle başa çıkabilmek adına sanal gerçeklik cihazları kullanarak kendileri farklı ortamlarda hissetmeye de çalıştılar. Ayrıca elbiselerindeki sensörler vasıtasıyla tartışma yaşanması mümkün olabilecek durumlarda birbirlerinden uzakta kalmayı da deneyimlediler.

NASA Mars Kolonisi Kurmak İçin Yeryüzünde Bir Yanardağın Yanında Deneylere Başladı

Çin'den 3'ü Bir Arada Çok Amaçlı Mars Simülasyon Üssü

YORUMLAR