Hawaii'deki Volkan Patlamasından İnanılmaz Görüntüler

Hawaii volkan patlaması

Amerika Birleşik Devletleri’nin Hawaii bölgesinde bulunan Kilauea Volkanı, ilginç görüntüleri arkasında bırakarak patladı.

Gelişen teknolojiyle birlikte, drone’lar ve diğer farklı kayıt teknikleriyle patlama anına dair hiç görülmemiş görüntüler kaydedildi.

Kilauea Dağı

Hawaii Eyaleti’nin Big Island bölgesindeki Yanardağlar Ulusal Parkı içerisinde yer alan ve 1247 metre yüksekliğe sahip olan kalkan volkan Kilauea, Hawaii Adaları’nı oluşturan beş volkandan en aktifi olarak gösteriliyordu. 300.000 ile 600.000 yıl önce oluştuğu tahmin edilen yanardağ, 1983 yılından bu yana farklı zamanlarda faaliyete geçiyordu.

1963 yılından 2011’e kadar 123,2 kilometrekare alanı kaplayan 3,5 kilometre küp hacminde lav püskürten volkan, yerel saate göre 16.45 sularında patlamaya başladı. Volkandan yükselen dumanlar sonrası, bölgede yaşayan yaklaşık 1,500 kişi hızlıca tahliye edildi.

Tahliye sonrasında püskürmeye başlayan Kilauea’dan çıkan lavlar, çevredeki yerleşim birimlerine kadar ulaştı. Patlama sonrasında 770 binanın hasar gördüğü söylenirken, tahliyenin hızlı gerçekleşmesi sebebiyle herhangi bir ölümün ya da yaralanmanın yaşanmadığı söylendi.

Patlama olacağının duyulmasından sonra bölgeye giden fotoğrafçılar ve muhabirler ise sosyal medya hesapları üzerinden o anlara dair ilginç görüntüleri paylaştılar. Gelişen kamera teknolojileriyle birlikte patlama anbean kameralarla kaydedildi. İşte patlama sırasında kaydedilen görüntülerden bazıları: