Heidi'nin Yönetmeni Isao Takahata Hayatını Kaybetti

Ünlü Anime Serisi Heidi'nin Yönetmeni Isao Takahata Hayatını Kaybetti

The Tale of the Princess Kaguya ve Grave of the Fireflies gibi ünlü anime filmlerinin yanı sıra Türkiye'de bir dönem yayınlanan ve çok sevilen 'Heidi, Alpler'deki Kız' adlı anime serisinin yönetmeni Isao Takahata 82 yaşında hayatını kaybetti.

Ünlü anime yönetmeni Hayao Miyazaki ile birlikte kurdukları Stüdyo Ghibli ile birbirinden harika anime yapımlarına imza atan Takahata, bir süredir savaştığı akciğer kanserine yenik düşerek,Tokyo'daki bir hastanede yaşamını yitirdi.

82 yaşında hayata gözlerini yuman Takahata, 'The Tale of the Princess Kaguya' (Prenses Kaguya Masalı) ile 2015 yılında 'En İyi Animasyon Filmi' kategorisinde Oscar'a aday gösterilmişti. 1959'da tanıştığı Hayao Miyazaki ile Stüdyo Ghibli'yi kuran ünlü yönetmen, Türkiye'de bir neslin beraber büyüdüğü 'Heidi, Alpler'deki Kız' adlı efsane anime serisinin de yönetmenliğini yapmıştı.

Isao Takahata

Öte yandan Takahata'nın, en büyük dostu ama aynı zamanda en büyük rakibi olan Miyazaki ile saygılı ama bazen de düşmanca ilişkisi, 'The Dreams of Dreams ve Madness' adlı belgeselde gözler önüne serilmişti. Hatta ünlü yönetmenin son filmi The Tale of the Princess Kaguya, eleştirmenler tarafından Miyazaki'nin filmine göre daha fazla beğenilince, Hayao Miyazaki 6. defa emeklilik kararını rafa kaldırıp yeni filmi üzerine çalışmaya başlamıştı.

Tabii iki ünlü anime yönetmeni arasındaki bu tatlı sert rekabetin çok kaliteli anime yapımlarının yaratılmasına vesile olduğunu da unutmamak gerekiyor. Hiç şüphesiz Japon animasyon tarihinin en yetenekli isimlerinden birisi olan Takahata, gerek kurguladığı hikayelerle gerekse yönettiği filmlerle anime dünyası tarafından her daim hatırlanacaktır.

Takahata'nın yönetmenliğini yaptığı ünlü anime filmi Grave of the Fireflies'tan bir sahne...