Helyum Dolu 6 TB Sabit Diskler Geliştiriliyor

Dünyanın lider depolama birimleri üreticilerinden Western Digital, 6 terabayta kadar çıkabilen kapasitelere sahip sabit diskleri geliştirmekte olduğunu bildirdi.

Helyum Dolu 6 TB Sabit Diskler Geliştiriliyor

Dünyanın lider depolama birimleri üreticilerinden Western Digital, 6 terabayta kadar çıkabilen kapasitelere sahip sabit diskleri geliştirmekte olduğunu bildirdi. Kurumlara sunulacak bu sabit diskler, şu an piyasada bulunan sabit disklerden daha yüksek kapasiteli olmalarının yanında farklı bir şekilde üretiliyor olacak. Sabit disk kasanının içerisi helyumla doldulup hava geçirmez şekilde kapatılacak.

Peki neden helyum? Bu sorunun cevapları düşünülürse gayet mantklı bir fikir olduğu açık. Öncelikle helyum sabit disk okuma çubuğunun hareket kabiliyetini arttırmakta. Böylelikle depolanan verilere ulaşım daha kolay olmakta. Helyum sürücünün daha hızlı devir yapmasına imkan tanıyarak genel performansı da arttırabilecek potansiyele sahip bir gaz. Titreşim ve ses gibi mekanik engeller de helyum ile daha az olmakta.Kurumsal çözümler için önemli bir unsur olan kullanım ömrü de helyum ile armakta; çünkü oksijenle temas sonucu ortaya çıkan oksitlenme ortadan kalkmakta.

WD ilk aşamada 5 TB kapasiteli sabit diskleri piyasaya sunma amacında. Helyum teknolojisi ile üretilen sabit diskler 6 TB'a kadar üretilebilmekte.

Sabit Disk bölme rehberimiz size yardımcı olabilir!

YORUMLAR