Henüz 10 Yaşında ama Teknoloji Devleri Peşinde

10 Yaşındaki Kız Kodlamalarla Gündemde 1

Henüz 6 yaşındayken kodlama öğrenen Samaira Mehta isimli kız, şu anda daha 10 yaşında olmasına rağmen yaptığı kodlamalarla önemli başarılar elde etti.

Mehta sekiz yaşına geldiğinde CoderBunnyz adlı bir oyun yarattı. Oyunun amacı ise diğer çocuklara kodlama yapmayı öğretmekti. CoderBunnyz'in duyulmasının ardından Mehta, birçoğu Google’da düzenlenen çocuklara yönelik çeşitli kodlama atölyelerinde görev aldı.

Girdiği bir yarışmada, tasarladığı kutu oyunuyla 2500 dolar ödül kazanarak dikkatleri daha da üzerine çeken Mehta, Cartoon Network reklamcılarının radarına girdi. Cartoon Network kanalında "Gerçek Powerpuff Girls" videolarında yer almaya başlamasıyla Mehta’nın şöhreti daha da arttı ve kariyerinde yükselmeye devam etti.

Mehta, yaptığı oyunla Amazon'da 1000 kopya satmayı ve 35 bin dolar kazanmayı başararak iyi bir girişimci olduğunu kanıtladı. Mehta’nın babası Rakesh Mehta ise daha önce Intel'de ve Oracle'da mühendislik yapmış bir isim olarak kızının en büyük destekçisi konumunda.

10 Yaşındaki Kız Kodlamalarla Gündemde 2

Mehta kurduğu "Evet, 1 Milyar Çocuk Kodlayabilir" adlı girişimiyle de oyununun okullara bağışlanmasını ve bu sayede çocukların kodlama öğrenmesini amaçlıyor.

Oyununa bir de ek paket yapan ve bunu "Dünyanın ilk yapay zeka masa oyunu" olarak tanımlayan Mehta’nın ayrıca oyunlar, robotlar ve kodlama üzerine bir sohbet programı da bulunuyor. Başarılı çocuk yazılımcı Mehta, ileride çalışmak için Google ve Microsoft gibi dev firmaların radarına şimdiden girmiş durumda.