Her İki Bilgisayardan Biri Google Chrome Kullanıyor!

Her İki Bilgisayardan Biri Google Chrome Kullanıyor!

5 farklı tarayıcının bulunduğu istatistiklere baktığımızda, Google'ın geliştiricisi olduğu Google Chrome, %51,72 ile en çok kullanılan web tarayıcısı durumunda. Reklam mecrası olarak, her an milyonlarca insan tarafından kullanılan Google arama ekranını kullanan yazılım, gerek bu sebepten dolayı, gerekse Google'ın mühendislik gücünü kullanarak çok performanslı olmasıyla ilk sıraya yerleşiyor.

İkinci sırada bulunan web tarayıcı ise, Internet Explorer. Gerek her Windows bilgisayarda kurulu gelmesi, gerek bazı kullanıcı alışkanlıkları sayesinde, bir zamanların tek lideri, %21,16 ile 2. olmakla yetiniyor. Yeri gelmişken belirtelim, Internet Explorer, özellikle 11. sürümüyle eski hantallığından fazlasıyla kurtulmuş durumda.

Mozilla vakfının geliştirdiği, özgür yazılım olarak adlandırabileceğimiz Firefox ise ,7'lik kullanım oranıyla 3. sırada yer alıyor. Kısa bir süre önce İE'yi tahtından etmiş olan tarayıcı, eklenti çokluğuyla dikkat çekiyor. Özgür yazılım olmasından dolayı, Linux işletim sistemlerinde standart tarayıcı olarak sunuluyor.

Safari'nin %4,94, Opera ve diğer tarayıcıların toplam oranı ise %3,48'lik bir orana denk düşüyor. Genellikle kullanıcıların alışkanlıkları ve performanslarına göre tercih ettiği web tarayıcıları her geçen gün daha güvenli hale gelerek yeni özellikler kazanıyor. Şimdilik kazananın Google Chrome olduğu bu çekişme bakalım önümüzdeki zamanlarda nasıl olacak.

Raspberry Pi 2 Satışa Sunuldu!

YORUMLAR