Hesabımız Olmasa Bile Facebook Tarafından Takip Ediliyoruz

Hesabımız Olmasa Bile Facebook Tarafından Takip Ediliyoruz

Belçika Gizlilik Komisyonu (PBC), Facebook’da oturumunu kapatanların hatta siteye hiç üye olmayanların bile takip edildiğin açıkladı. Bu nedenle Avrupa Birliği kanunlarını hiçe sayan Facebook AB’de büyük sorunlarla karşılaşabilir. Sputnik’te yer alan habere göre PBC, Facebook’un ‘takipçi çerezleriyle‘ tüm internet kullanıcılarını yedi gün 24 saat izlediğini açıkladı. PBC’nin raporunda bilgisayar kullanıcılarının Facebook tarafından istekleri dışında takibe alındığı vurgulanıyor. Facebook’un bunu yapmak için milyonlarca siteye yerleştirdiği eklentilerini ve en az 13 milyon sitede kullanıcıların karşısına çıkan ‘Beğen’ tuşlarını kullandığı raporda detaylı olarak anlatılıyor.

AB yasalarına göre, internet siteleri çerezi bilgisayara indirmeden önce kullanıcıdan mutlaka onay alınması gerekiyor. Bunu yapmayan siteler yapan siteler AB hukukunu ihlal ediyor sayılıyorlar ve çeşitli cezai yaptırımlarla karşılaşabiliyorlar.

PBC’nin bu raporunun ardından İngiliz Guardian gazetesine bir e-posta göndererek açıklama yapan Facebook, raporda gerçekle uyuşmayan bilgiler olduğunu iddia ederek suçlamaları reddetti.

Facebook'da Gizli Fotoğrafları Açığa Çıkaran Bir Açık Bulundu

‘Facebook Hesaplarını Hemen Kapatın’ Uyarısı

Google'dan Güvenli İnternet Kullanım Önerileri

YORUMLAR