Hiç Böylesini Görmediniz, GoPro’nun Bir Kartal ile İmtahanı

Hiç Böylesini Görmediniz, GoPro’nun Bir Kartal ile İmtahanı

Dubai’nin ve Dünya’nın en yüksek binalarından biri olan Burj Al-Khalifa’nın üzerinden bir kartal uçtu. Ancak özel olan şey bu kartalın sırtına yerleştirilmiş olan GoPro Hero 4 kamerası ve onun çektiği görüntülerdi. Drone’larla ya da paraşütçülere bağlı GoPro kameralarla çekilmiş yüzlerce serbest düşüş filmi izledik. Ama bir kartalın sırtına yerleştirilmiş GoPro Hero 4 ile kuşlar aleminin kralları kartalların uçuş tecrübesini hiç izlememiştik.

Dubai Burj Al-Khalifa binasının en tepesinden salıverilen bir kartala yerleştirilen kamera, kartalın tüm uçuş hareketlerini ve Dubai’nin havadan bir kartal gözünden nasıl göründüğünü muhteşem bir şekilde anlatıyor. Bu girişim aslında, insan yapımı bir binadan bir kuşla yapılan ikl en yüksek çekim çalışması olduğu için de bir rekor sayılıyor.

Kartalın bir radar gibi 830 metre yüksekten aşağıdaki sahibeni bulması için gösterdiği çabanın filme alındığı bu çalışma insanın nefesini kesiyor. Dev kuşun vücut ve kanat hareketleri uçuş sırasında yaptığı hareketlerin ve muazzam serbest düşüşünün görüntülerinden siz de etkileneceksiniz. Özellikle sahibine doğru yaptığı pike sırasında kanatlarına dikkat edin.

 

Burj Al Khalifa dünyanın en yüksek binası, 30 Aralık 2009’da inşası tamamlanmış ve 163 katlı bir otel ve iş yeri kompleksi olarak hizmet veriyor.

Videonun daha detaylı 5 dakikalık versiyonu da burada.

Artık Köpeğinize GoPro Takabileceksiniz

Microsoft Hyperlaps'i GoPro İçin Geliştiriyor

GoPro ile Çekilen Chernobyl Belgeseline Stalker Rehberlik Etti

YORUMLAR