Hiç Sıkıntı Yapmayın! Asus Zenfone 2, Windows 7 ile de Çalışıyor

Hiç Sıkıntı Yapmayın! Asus Zenfone 2, Windows 7 ile de Çalışıyor

Asus Zenfone 2’nin Qemu-KVM Kernel altyapısı hiç sıkıntı çıkarmadan Windows 7’yi bünyesine kabul ediyor ve rahatça çalıştırıyor. Ancak bunu yapmak her yiğidin harcı değil.

4GB RAM sahibi Asus Zenfone 2, neredeyse 400 dolardan ucuz fiyatıyla Asus tarafından tanıtıldığında, bazı kullanıcıların bu kadar ileri gidebileceği kimsenin aklına gelmemiş olmalı. Ancak Asus Zenfone severler, cihazın sınırlarını bayağı zorladılar.

Asus Zenfone serisi özellikle ABD’de oldukça tutulan ve tercih edilen bir cihaz. ABD’de çıkan Zenfone 2 ise 4GB RAM ve Intel Atom Z3560 CPU kullanıyor. ABD’de yaşayan Asus Zenfone 2 sahipleri, hazır Windows 10’da geliyorken neden cihazın üzerinde Windows 7 denemeyelim diye düşünmüş olacaklar ki, cihazın sahip olduğu Qemu-KVM Kernel kod mimarisi üzerinde Windows 7 kurmakta bir beis görmediler.

Bu deneme başarıyla sonuçlandı. Sonuçlandı sonuçlanmasına ama “Sakın evde denemeyin” uyarısı verilecek kadar da karmaşık. İlk olarak Zenfone 2’nin bootloader’ının kırılması gerekiyor. Bootloader, cihaz başlatıldığı sırada işletim sistemini yüklemeyi sağlayan bir yazılım. Bootloader bugün, birçok telefonda kilitli olarak geliyor ve telefon üzerinde bir modifikasyona izin vermiyor.

Bootloader ile olan kavga bittikten sonra bir adet temiz Windows 7 ISO kurulum dosyası gerekiyor. Bunun için Asus Zenfone 2’ye hatırı sayılır büyüklükte bir microSD kartı takmanız ve Windows 7 ISO dosyasının da bu kartta "boot" olacak şekilde bulundurmanız lazım. Buraya kadar her şey kolay ancak işin karışık kısmı da bundan sonra başlıyor. Aşağıdaki videodan geri kalan işlemleri takip edebilirsiniz:

Asus Zenfone 2 Benchmark Puanı ile Göz Kamaştırdı!

Asus Zenfone 2'nin 64 GB'lık Versiyonunun Fiyatı Belli Oldu

Asus ZenFone 2 Türkiye'de Satışa Çıktı!

YORUMLAR