Hidrojen Baloncuklarıyla Elektronik Ürünler Ucuzlayacak

Hidrojen Baloncukları Elektronik Ürünleri Ucuzlatacak

Bilim insanları, nanotüp ve diğer küçük nesnelerin kontrollü bir biçimde esnetilmesini sağlayan ve nanoelektronik alanında üretimi daha ucuz hale getirecek yeni bir yöntem geliştirdi. Fransa, Yunanistan ve Rusya Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi’nden (MEPhl) bilim insanlarının ortak çalışmasıyla geliştirilen yeni yöntem İngiliz Nanothechnology dergisinde yayınlandı.

Transistör, diyot, kablo gibi karbon nanoelektronik alanında yer alan cihazların temelinde esnetilmiş karbon nanotüpler yer alıyor. Kalınlıkları insan saç telinin çapından binlerce kat daha küçük olan bu nanotüplerin istenilen şekilde esnetilmeleri için de karmaşık tekniklerin geliştirilmesi gerekiyor.

Şimdiye kadar karbon nanotüplerin istenildiği gibi esnetilememesinden dolayı endüstride kullanılan elektronik ürünlerin pahalı olduğunu ancak bu durumun geliştirdikleri yeni yöntemle değişeceğini belirten MEPhI Elektronik, Spintronik ve Fotonik Enstitüsü'nden Doçent Konstantin Katin, "Mevcut yöntemler esnetilmiş nanotüpler için yegane numuneler oluşturmaya yönelik, bu da bu nanotüpleri endüstriyel uygulamalar için çok pahalı hale getiriyor. Bu nedenle seri üretim için özel bir alternatif geliştirdik. Nanotüplerin bulunduğu substratlardaki hidrojen ve helyum iyonları işin başında implant ediliyor." şeklinde konuştu.

Katin’in açıklamalarına göre, söz konusu iyonlar ısıtılarak gaz moleküllerine dönüştürülüyor ve substratın yüzeyinde bir baloncuk oluşuyor. Yüzeyde oluşan bu baloncuk, nanotüpü deforme ediyor. Isı değiştirilerek baloncuğun boyutu değiştirilebiliyor, yani nanoyapı istenilen şekilde ve istenilen miktarda deforme edilebiliyor. Yeni yöntem sayesinde elektronik ürünlerde ciddi anlamda bir ucuzlama olabileceği belirtiliyor.