Hindistan En Büyük İkinci Telefon Üreticisi Oldu

Teknolojinin gelişmesi pek çok ülkeyi doğrudan etkiledi. Örneğin; bunlardan biri olan Çin, dünyanın en çok telefon üretilen ülkesiyken ikinci sırada artık Hindistan yer alıyor. Bu alanda Vietnam'a fark atmayı başaran Hindistan, Çin ile bu konuda yarışabilecek tek ülke olarak görülüyor.

Hindistan Hücresel Birliği (ICA) tarafından yapılan araştırmaya göre Hindistan, artık dünyanın en çok akıllı telefon üreten ikinci ülkesi konumunda. Bu alanda Çin ile rekabet duruma gelen Hindistan, 2014 yılında 3 milyona yakın telefon üretirken 2017 yılında ise tam 11 milyona ulaşmayı başardı. Böylece Vietnam'ı sollayan Hindistan, telefon ithalatı konusunda başarıyı yakalamış oldu. Önceki yıllara göre yarı yarıya daha az telefon ithal eten ülkede genellikle cihazlar kendi fabrikalarından ihraç ediliyor.

Aynı zamanda 2014 yılında üretim konusunda yüzde 3 seviyesinde olan Hindistan artık bu pazarın yüzde 11'ine hitap ediyor. Yani üç yıllık süreçte neredeyse dört katı kadar fazla cihaz üretmeyi başaran ülkede bu üretim günden güne hızlanıyor. Konu hakkında ICA Başkanı Pankaj Monhindroo ise mutlu olduğunu ve Hindistan'ın en büyük ikinci mobil telefon üreticisi haline gelmesinden gurur duyduğunu dile getirdi.

Bunun dışında önümüzdeki 2019 yılına kadar 500 milyon telefon üretmek isteyen Hindistan, 120 milyona yakın parçayı da pazara sunmayı planlıyor.