Hindistan, Ülkedeki Bitcoin İşlemlerini Kısıtlıyor

Bitcoin Hindistan

Hindistan Merkez Bankası (Reserve Bank of India), geçtiğimiz günlerde ülkedeki Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin hareketlerini kısıtlıyor. Alınan karara göre, bankaların ve finans kurumlarının Bitcoin de dahil olmak üzere tüm kripto para birimleriyle ilişkili olmaları yasaklandı. Öte yandan Bitcoin ve diğer kripto paraların Hindistan’da tamamen yasaklandığı anlamına gelmiyor ancak bu kararla birlikte ülkedeki kripto para hareketleri oldukça zorlaşıyor.

Hindistan Merkez Bankası (RBI) yetkililerinin geçtiğimiz Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Şu andan itibaren geçerli geçerli olmak üzere, bankalar artık kripto para ticareti yapmayacak ve kripto paralarla ilgili herhangi bir kişi ya da kuruluşa hizmet vermeyecektir. Bu gibi hizmetleri halihazırda sağlamakta olan kurumlar, belirtilen süre içerisinde ilişkilerini sonlandıracaktır.” denildi. Bu durum, Hindistan’daki insanların artık kripto para birimi satın almak için banka hesaplarından borsaya para aktaramayacakları anlamına geliyor. Hatta kripto paralarını satıp nakite çevirenler, bu paraları da banka hesaplarına taşıyamayacaklar.

Bütçe konuşması sırasında bu konu hakkında açıklamalar yapan bir hükümet yetkilisi, “Hükümet, Bitcoin ve diğer kripto paraları yasal bir varlık olarak görmüyor ve dikkate almıyor. Kripto paraların yasal olmayan faaliyetlerin finansmanı olarak veya ödeme sistemlerinin bir parçası olarak kullanımının ortadan kaldırılmasına yönelik tüm tedbirler alınacaktır.” dedi. Hindistan Merkez Bankası’nın bu konu hakkında yakın zamanda bir genelge yayınlaması bekleniyor. 

Hindistan Merkez Bankası aynı zamanda, Blockchain teknolojisinin öneminin farkında olduklarını ve bunu teşvik edeceklerini bildirdi. Banka ayrıca, ülkede resmi bir kripto para çıkarma konusundaki çalışmalarını da sürdürdüklerini ifade etti.

YORUMLAR