Hindistan Yasaklanan Çinli Uygulamaların Klonlarını da Yasakladı!

Hindistan'da yasaklanan Çinli uygulamalara bir yenisi daha eklendi. Daha önceki yasaklanan Çinli uygulamaların klonları da erişimden çıkarıldı.

Geçtiğimiz ay 57 adet Çinli mobil uygulamasının yasaklanmasının ardından Hindistan hükümeti yasaklanan Çinli uygulamalarla bağlantıları olan 47 uygulamayı daha yasakladığı bildirildi.

Hindistan tarafından yasaklanan yeni 47 Çin uygulamasının daha önce yasaklanmış uygulamaların klonları olarak çalıştığı iddia ediliyor ve bu da hükümet tarafından Hint siber güvenliğini ve egemenliğini sağlamak için yasaklandıkları anlamına geliyor.

Uygulamaların tam listesinin kısa süre içinde Hindistan tarafından açıklanması bekleniyorken ayrıca bazı medya raporları hükümetin güvenlik ihlali için PUBG Mobile dahil 250'den fazla uygulamayı yakından izlediğini gösteriyor. Yasaklanan Çinli uygulamaların sayısı bu rapora göre daha da artabilir.

İşte yasaklanan Çinli uygulamalar

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz ay Hindistan egemenliği ve bütünlüğü, devlet güvenliği ve kamu düzenine zarar veren faaliyetlerde bulundukları iddia edilen Çinli 59 uygulamayı yasaklamıştı. Listede TikTok, Shareit, UC Browser gibi popüler uygulama bulunuyor ve bu uygulamalar aylık 500 milyon kullanıcıya hitap ediyordu.

Yeni yasak ile Hindistan'da yasaklanan Çinli uygulamaların sayısı şu anda 106'ya çıkmış durumda. Yeni yasaklanan klon uygulamaların da sırasıyla Play Store ve App Store'dan kaldırması gerekecek. ISS'ler de bu uygulamaları seçmeli olarak engelleyecek ve böylece mevcut kullanıcılar bir sonraki duyuruya kadar erişimden çıkarılacak.

YORUMLAR