HIS'ten Dünyanın İlk 4GB HD 7850 Ekran Kartı

HIS'ten Dünyanın İlk 4GB HD 7850 Ekran Kartı

Lider ekran kartı üreticilerinden HIS fiyat-performans oranında başarılı olan AMD Radeon HD 7850 çipine sahip ekran kartları için 4 GB'lık bir model duyurdu. Piyasada HD 7850 grafik işlemcisine sahip ekran karlarının 1 ve 2 GB'lık versiyonları bulunabilmekteydi. HIS, HD 7850 IceQ Turbo 4GB olarak adlandırldığı modelinde ise büyük bir bellek artışı sunuyor.

Peki bu kadar yüksek video belleği oyunlar için gerekli midir?

Güncel oyunlar ele alındığında, oyunların büyük çoğunluğunu 1GB belleğe ve 256bit veriyoluna sahip bir ekran kartıyla yüksek ayarlarda oynamak mümkün. Ama yeni çıkan bazı oyunlar nadiren de olsa sundukları daha detaylı grafiksel özellikler için 1GB'ın üzerinde video belleğe ihtiyaç duyabilmekte. 2GB bu ihtiyacı tamamiyle karşılayabiliyor. 

HIS bu noktada bu ekran kartının gelecek oyunlar için ihtiyaç duyulacağını iddia etmekte. Elbet ki gelecek oyunların sistem ihtiyaçları şimdiden tahmin edilemez ama AMD'nin bu sene içinde yeni ekran kartı çıkarmayacağını duyurmasının ardından mevcut ekran kartlarında radikal değişiklikler yapmak pazar açısından mantıklı olarak nitelendirilebilir.

HIS HD 7850 IceQ Turbo 4GB diğer özellikleri açısından da standardın üzerinde bir ekran kartı. Referans tasarımında 860MHZ olan çekirdek hızı hızaştırma ile 1GHZ'ye çıkarılmış. Ayrıca ekran kartı ile birlikte gelen iTurbo hızaştırma yazılımı ile bu hızı daha da yukarı çekebilmek mümkün.

Kart üzerindeki IceQ soğutma sistemi bu seviyedeki ekran kartlarının genel ısınma sorunlarını ortadan kaldırabilecek kapasiteye sahip. Kartın arka yüzeyindeki kısmen açık alan ısının kart üzerinde hapsedilmeden dışarı atılmasını kolaylaştırıyor. Grafik çekirdeği üzerine temas ettikten sonra kart üzerinde yayılan bakır borular ise kart ile hızaştırma yapmayı mümkün hale getiriyor.

Kartı şu an için piyasaya çıkmış değil ve hangi ülkelerde satışa sunulacağı hakkında HIS'ten bir açıklama beklenmekte.

Intel Core i3 2130 İşlemci Piyasadan Çekiliyor

YORUMLAR