Hit Şarkı Yapmanın Formülü Bulundu

Hit Şarkı Formülü

Müzik üzerine çalışan bilim insanları, çok dinlenen şarkı yapmanın formülünü bulduklarını açıkladılar. Araştırmacılar, listelerde bir numaraya oturmak için kadın şarkıcının sözleri mutlu şarkılar yapması gerektiğini tespit ettiler.

Hit Şarkı Aleyna Tilki

Amerika Birleşik Devletleri’nin en önemli eğitim kurumlarından Kaliforniya Üniversitesinde görevli bilim insanları, müzikte başarı için matematiksel bir formül bulmak için uğraşıyorlardı. Hit şarkı yapmanın sırlarını elde etmek için araştırmalarını sürdüren araştırmacılar, uzun süren çabaların ardından en iyi formülü bulduklarını dile getirdiler.

Yakın zaman önce, Myria Interiano, Kamyar Kazemi ve Lila Wang tarafından yazılan Royal Society Open Science isimli bir dergide yayımlanan bilimsel makalede, hit şarkılara dair tespitlere yer verildi. 1985’ten 2015’e kadar İngiltere müzik listelerinde ilk 100’e girmiş 500 bin şarkıyı ayrıntılı olarak inceleyen üç bilim adamı, şarkının türü, solistin cinsiyeti, sözlerin verdiği duygu (Hüzünlü, üzgün, mutlu, kızgın, isyankâr vb) gibi özelliklerini ele alarak, en başarılı şarkıları yüzde 86 isabetle sıraya sokan bir algoritma geliştirildi.

Araştırmacılar, 2015 yılına yaklaştıkça şarkıların daha yavaş ve hüzünlü olduklarına dikkat çekerlerken, “Halk daha mutlu şarkılar isterken her yıl daha fazla mutsuz şarkı piyasaya sunuluyor” denildi. Elde edilen bilgilerle birlikte bir yapay zeka geliştirmeyi başaran bilim insanları, hit şarkının formülü şöyle sıraladılar:

  • Kadın solist tarafından seslendirilmiş
  • Partilerde çalınabilecek türden
  • Canlı, hareketli, yüksek tempolu
  • Mutluluk duygusu işleyen
  • Olumlu düşünce aşılayan