Holografi Yöntemiyle Zihin Kontrolü Mümkün Olacak

Holografi Yöntemiyle Zihin Kontrolü Mümkün Olacak

"Evren içi boş bir hologram olabilir mi?"  The Matrix ve Uzay Yolu gibi filmlerde gördüğümüz bu teori, son yılların en popüler konu başlıkları arasında yer alıyor. California Berkeley Üniversitesi'ndeki bir grup araştırmacı, varoluşumuzun aslında gizli bir hologram olduğu teorisine daha fazla kanıt sağlamak için ilginç bir deney gerçekleştirdi.

İnsanoğlunun içindeki sonsuz bilim kurgu merakını yenecek bir gücün olmaması, çoğu zaman kendimizi çıkmaz sokakta bulmamıza neden oluyor. Buna Hollywood etkisini de ekleyince, ortaya çıkan yeni bilim kurgu olguları, son derece karmaşık bir hal alıyor.

Berkeley Üniversitesi'nden araştırmacılar, 1990’larda Leonard Susskind ve Gerard’t Hooft tarafından ortaya atılan "Holografik evren" teorisinden yola çıkarak, nöral holografik görüntülerle 'ışığın 3 boyutlu örüntüleri'nin beyin üzerindeki etkileriyle ilgili deneyler yapıyor.

Bilgisayar yardımıyla nöral lazer stimülasyonunu kullanan araştırmacılar, insan beynindeki aktiviteleri hem okumayı hem de yeniden yazmayı hedefliyor. Bu yöntem ile beyin aktivitesi deaktive edilebilir veya tamamen yeniden oluşturulabilir.

Bilim insanları, bu tekniği aynı zamanda potansiyel bir sağlık teknolojisi olduğunu belirtiyorlar. Doktorların bu yöntemi kullanarak, epilepsi veya şizofreni gibi nörolojik bozukluğua sahip birisinin beyin aktivitelerini okuyabilir ve daha sonra bu semptomları gidermek için hologram uygulayabilirler. Hatta gözleri görmeyen bir insan için yüksek çözünürlüklü sinir hologram görüntüleri yaratılarak  "yapay görme" dahi sağlanabilir.

Söz konusu teknolojiyi şu anda faraler üzerinde test eden bilim insanları, en kısa süre insan deneylerine başlamayı hedefliyor.