HoloLens ile Holografik İletişim Gerçekleştirildi

HoloLens ile Holografik İletişim Gerçekleştirildi

Arttırılmış gerçeklik cihazları teknolojinin geleceği olarak adlandırılıyor. Bunlar arasında Microsoft'un geliştirdiği HoloLens ise en heyecan verici olanlarından. Şimdi ise HoloLens ile holografik iletişim gerçekleştirildi.

Microsoft'un geliştirdiği HoloLens, diğer arttırılmış gerçeklik cihazlarından farklı olarak çalışıyor. Diğer cihazlar gözünüzü tamamen kapatıyor ve sizi bir görüntü ile baş başa bırakıyor. HoloLens ise gerçek dünya ve sanal gerçeklik arasında bir tür bağ kuruyor. Bu sebeple masanızın üzerinde Minecraft oynama gibi aktivitilere girişebiliyorsunuz. 

Şirketin daha önce de böylesine çılgın HoloLens uygulamaları geliştirdiğini görmüştük. Ama bu sefer işler bir hayli ileriye gitmiş durumda. I3D ismi verilen bir araştırma grubunun geliştirdiği bu holografik iletişim ile birlikte, başka bir yerdeki ya da odadaki insanı karşınızdaymış gibi görebiliyorsunuz.

Star Wars filmlerinden aşina olduğumuz bu iletişim şekli, henüz tam anlamıyla efektif kullanılabilir durumda değil. Bunun önce görüntüsünü aktarmak isteyen kişinin, odasına özel kameralar kurması gerekiyor. Daha sonra bu görüntü çeşitli işleme araçlarından geçtikten sonra, karşı taraftaki izleyiciye ulaştırılıyor. 

Şu an için çok kullanışlı olmayan bu teknoloji, ilerleyen günlere de ışık tutar cinsten. Üzerine daha fazla araştırma yapıldıktan sonra ortaya nasıl bir sonucun çıkacağını kimse şimdiden kestiremiyor.

Microsoft HoloLens Yine Akılları Durduracak Bir Uygulama Geliştirdi

Hololens Project X-Ray Demosu ile Microsoft Etkinliğine Yine Damgasını Vurdu

YORUMLAR