Honda, Türkiye'de Elektrikli Otomobil Üretecek

Honda, Türkiye'de Elektrikli Otomobil Üretecek

Honda Türkiye Başkanı, Türkiye'den vergi avantajı sözü alabilirse, elektrikli otomobil üretimini ülkemizde sürdürebileceklerini söyledi.

2030’a kadar Honda'nın ürettiği elektrikli araç model ve sayısının artacağını ifade Honda Türkiye Başkanı Takuya Tsumura, Türkiye’de de elektrikli yeni nesil araçlar üretebileceklerini, bunun için Türkiye'nin yeterli bilgi birikimine ve iş gücü potansiyelini sahip olduğunu anlattı. Tsumura, "Ama üretim için sadece bunlar yetmiyor. Bu projemizin hayata geçebilmesi için vergilendirmede avantajlar oluşturulması ve yasal altyapının kurulması gerekiyor." diye konuştu.

Tsumura, Honda'nın Şekerpınar Fabrikası'nda istihdam edilmiş çalışan sayısının 1.300'e çıkarılacağını bununla birlikte, dizel Civic Sedan modellerinin üretimlerinin de artacağını ifade etti.

Tsumura, 2018 yılında dizel motorlu Civic modellerinin Türkiye satışlarını 30 bin adedin üzerine çıkararak, Honda'nın Türkiye’de yeni bir rekora imza atmak istediğini de sözlerine ekledi.

Ayrıca Türkiye'nin Honda EV taşıtlarını üretmek için Avrupa pazarına komşu ve avantajlı bir merkez olduğuna da dikkat çekti.

Honda Urban EV, Hem Retro Hem Modern Yeni Şehir Aracı

YORUMLAR