Hoverboard'lar Tehlike Saçıyor! Uçaklarda Taşınması Şimdiden Yasaklandı

Hoverboard'lar Tehlike Saçıyor! Uçaklarda Taşınması Şimdiden Yasaklandı

Hovbo'nun üretimini üstlendiği hoverboard ismini taşıyan elektrikli kaykay kısa zamanda tüm dünyayı etkisi altına aldı. Pahalı olmasına rağmen insanların almaktan çekinmediği bu cihazlar, şimdiden birçok kişinin sevgilisi haline geldi.

Hovbo'nun başlattığı bu elektrikli kaykay akımı zamanla çeşitli şirketler tarafından taklit edildi. Çin’de üretilen bu ürünler oldukça kalitesiz ve güvensiz bir şekilde satılıyor. Yüksek meblağlara satılan bu ürünler pahalı olmasına rağmen tüketiliyor ve 4.400 AH gücünde büyük bir bomba taşımanıza imkan sağlıyor.

Her yaşta insanın kullanabileceği ve güvenlik önlemi gerektirmeyen hoverboard sadece sürerken değil şarj işlemi sırasında da korkutuyor. Dünya üzerinde elektrikli kaykayların patlamasından dolayı yangınların çıktığı ve yaralanmaların oluştuğu haberler çoğalmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde ülkemizde de Ali Koç'un başına gelen hoverboard'ın şarj esnasında yanmasına emsal olan oldukça fazla haber var.

Gerçekten tehlikeli mi?

Orijinal olarak üretilmeyen Hoverboard'lar gerçekten de tehlikeli. Hem kullandığınız zamanlarda hem de şarj işlemlerinde çok dikkatli olmalısınız. Bundan dolayı orijinal marka yerine tercih edebileceğiz üçüncü şahıs şirketlerden satın alacağınız hoverboard'lar hakkında iki kere düşünmeniz gerekiyor. Şu an piyasada 22 batarya hücresinin yarısı çimento dolu veya sahte Samsung markası taşıyan binlerce ürünün bulunduğu rapor ediliyor. Öte yandan Hovbo markası bu yan sanayi ürünlerin aksine bugün birçok dizüstü bilgisayar veya telefonda dahi bulunmayan UL ve LVD batarya ve akım güvenlik sertifikalarına sahip ürünler geliştiriyor. Bundan dolayı THY ve Emirates'e başvuran Hovbo güvenli uçuş lisansı almayı başarabilmiş tek marka olarak dikkat çekiyor. Hovbo zaten Türkiye'ye uçakla getiriliyor. 

Önlem alınıyor mu?

Hovbo firması dışında diğer üreticiler tarafından hoverboardların güvenliği sadece üretilene kadar. Yani şirketler Çin'de bulunan bir fabrikalarında bu ürünleri üretip hemen pazara sunuyorlar. Zaten satın alan insanların şikayetlerinden anlaşılacağı üzere bu ürünler çok kalitesiz malzemeden üretiliyorlar ve garantisi olmasına rağmen satış sonrasında yararlı bir destek vadetmiyorlar.

Uçaklarda taşınması neden yasak?

Sürekli artan patlama olaylarından sonra dünyanın en güvenli ulaşım aracı olan uçakta bu tür olayların yaşanmaması isteniyor. Yani en ufak bir patlamanın havada nasıl bir etki yaratabileceği bilinmediği için havayolları şirketleri yasağı kesin hale getirdi. British Airways, Alaska Airlines, JetBlue, Virgin America, Delta ve United ve American Airlines gibi popüler havayollarında seyahat edeceksiniz yanınızda hoverboard götürmeyin. Aksi taktirde mağdur olabilir ve o pahalı elektrikli kaykayınızı saklayabilecek yer bulamayabilirsiniz.

Kullanıcılar ne yapabilir?

Bu tür ürünleri almayın demiyoruz elbette alıp kullanabilirsiniz. Ama bilinçli kullanıcı olursanız her zaman kendinizi koruyabilir ve olumsuz bir durumda zararlı çıkmazsınız. Hoverboard sahibiyseniz aktif halde kullanırken kask ve dizlik gibi önlemlerinizi almalısınız. Şarj işlemi sırasında da ev içerisinde değil açık alanda hoverboard’ı bırakmalısınız. Yani ek bir kablo yardımıyla cihazı dışarda şarj etmek en mantıklısı. Tabii bu sırada cihazınızı hırsızlardan korumayı unutmayın. Son olarak eğer bir Hoverboard satın almayı düşünüyorsanız, aldığınız ürünün orijinal olduğuna dikkat etmenizde fayda var.

Orijinal bir hoverboard kullanmanın avantajları

Orijinal olmayan bir ürünün yanında getireceği olumsuzlukları tahmin etmek çok da zor değil. Bu durum hoverboard'lar içinde geçerli. Bunlardan ilki satış sonrası destek ve garanti kapsamları kriterlerinden başlıyor. Orijinal hoverboard markası olan Hovbo, teknik servis ve satış sonrası hizmeti oldukça önemsiyor. Hatta garanti dışı kalmış ürünlerin tamir ve bakımlarını da ücretsiz yapabiliyor. Üçüncü parti üreticilerden alınan ürünlerde tüketiciler genellikle karşılarında dertlerini anlatabilecekleri bir muhattap bulamazken, orijinal hoverboard markası olan Hovbo'da bu sıkıntı yaşanmıyor. 

Bataryaların güvensiz olması, hız kontrolüllü devrelere sahip olmamalarından dolayı son derece hızlı hareket ediyor olabilmeleri gibi faktörler orijinal olmayan hoverboard'ların en önemli falsolarından sadece bir kaç tanesi. Bu noktada bu tip markaların yaşadığı sorunlar orijinal üreticiyi de etkiliyor. Oysa Hovbo hoverboard'ların hızı sadece 10 Km/s hıza güvenlik gerekçesi ile sınırlandırılmış. Yani bir insanın koşarken yapabileceği hızdan daha az. Motor torkunun yüksek olması ise yokuşları tırmanırken rahat seyahati sağlaması için geliştirilmiş.

Aslında fiyat olarak orijinalinden biraz daha ucuz olmasına kanılarak alınan her teknolojik ürün kısa vadede kullanıcısını zarara sokuyor. Bu yüzden belki de "ucuz mal alacak kadar zengin değilim" lafını bir defa daha düşünmek gerekiyor. 

Aşağıda orijinal olmayan hoverboardların 'ın yarattığı tehlikeyi daha iyi anlayabilmeniz için sergilediğimiz bazı resimleri görebilirsiniz.

Dünyanın İlk Akıllı Lambası ile Tanışın: FLUXO

Bu Oyunu Bitirenler 45 Bin Liralık Rekor Para Ödülünü Kazanabiliyorlar!

YORUMLAR