HP, Asus ve Lenovo Snapdragon 835 İşlemcili Bilgisayarlar Üretiyor

HP, Asus ve Lenovo Snapdragon 835 İşlemcili Bilgisayarlar Üretiyor

Android amiral gemilerinin gözdesi olan, Qualcomm firması tarafından geliştirilen Snapdragon 835 mobil işlemci önümüzdeki dönemde Asus, Lenovo ve HP gibi firmaların ürettiği taşınabilir bilgisayarlara güç verecek.

Snapdragon işlemcilerin bilgisayarlarda kullanılması telefonlarımızla eşdeğer güçte bilgisayarlar kullanabileceğimiz anlamına geliyor. Normalde Intel ve AMD tarafından domine edilen dizüstü bilgisayar pazarında bu sayede daha fazla rekabet de oluşabilecek. Eskiden taşınabilir bilgisayar pazarında "netbook" sınıfı vardı, bu bilgisayarlarda da Intel'in düşük güç tüketimine sahip atom işlemcileri kullanılırdı. Fakat ilerleyen dönemde netbook bilgisayarların üretimi durduruldu ve yerlerine daha pahalı olan ultrabook bilgisayarlar geldi. Boşalan taşınabilir, küçük boyutlu ekonomik bilgisayar segmentini Snapdragon işlemcileri kullanan bilgisayarlar doldurabilir.

Snapdragon 835 işlemcinin mobil bilgisayarlarda kullanılabilmesi Microsoft'un geçen sene başlattığı çalışmalara dayanıyor. Microsoft, geçtiğimiz sene Windows 10'un ARM tabanlı işlemcilere sahip sistemlerde çalışabilmesi için çözüm üreteceğini duyurmuştu. Sonuçta Microsoft, Windows içine bir emülatör yerleştirerek x86 tabanlı win32 uygulamalarını Snapdragon gibi ARM altyapısına sahip işlemcilerde çalıştırabilmişti. Bu uygulamalar arasında Photoshop uygulaması gibi uygulamalar yer alıyor.

Snapdragon 835 işlemcileri kullanan bilgisayarların daha uzun pil ömrüne sahip olacağı iddia edilmekte. Ayrıca bu bilgisayarlar 4G bağlantısıyla birlikte gelecek.

Qualcomm Snapdragon 835 İşlemcinin Detayları Belli Oldu

YORUMLAR